Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır

02.06.2020
145
 • Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır

  Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Dünya genelinde yapılan bilimsel çalışmalar ilk 6 ay anne sütünün büyük bir önem taşıdığını gösteriyor. Sütüm yeterli mi şeklinde soruların sıklıkla gündem olması da anne sütünün öneminden dolayı ortaya çıkıyor. Bebeklerinin yeterli bir şekilde emdiklerinden emin olmak isteyen anneler internet ortamında sıklıkla sütüm yeterli mi şeklinde araştırmalar yapıyorlar. Uzmanlar bu konuda yaptıkları araştırma neticesinde sütün yeterli olması durumunda ortaya çıkan noktaları şu şekilde sıralıyorlar.

  • Annesinden yeterli miktarda süt alabilen bebeklerin 24 saat içerisinde ortalama 4 ile 6 kez bezlerini ıslattıkları görülmüştür.
  • Bebeklerin birçok konuda olduğu gibi yeterli süt almaları noktasında da idrarlarının renkleri ve kokuları belirleyici olabilmektedir. Yeterli şekilde emen bebeklerin idrarları kokusuz, soluk sarı renkte ve berraktır.
  • Doğumdan hemen emmeye başlayan bebeklerin yeterli sütü alabilmesi durumunda doğumdan yaklaşık 4 yada 5 gün sonra altın sarısı bir renge sahip şekilde kakalarını yapmaları gerekiyor.
  • Doğum sonrası süreçte ilk ay bebeklerin gün içerisinde ortalama 3 kez cıvık bir şekilde kakalarını yapmaları da yeterli süt alımının belirtisidir.
  • Bebeklerin büyümesi, kilo alması ve gelişmesi açısından da anne sütünün oldukça faydalı olduğu biliniyor. Doğumdan sonra düzenli gidilen doktor kontrollerinde bebeğin düzenli bir şekilde kilo alması, boyunun uzaması ve baş çevresinin gelişmesi annesini yeterli şekilde emen bebeklerde görülen durumlardır.
  • Annelerini yeterince ememeyen bebeklerin huzursuz davranışlar gösterdiği biliniyor. Bu yüzden annesini emen bebeklerin huzurlu bir şekilde uykuya dalması da bunun göstergesidir.

  Düzenli Doktor Kontrollerinde Sütüm Yeterli Mi Sorusuna Cevap Bulabilirsiniz

  Belirtilen maddeler sıklıkla karşılaşılan durumlardır. Anne sütünün yeterli olup olmadığı noktasında doktor görüşü önem taşımaktadır. Bu yazıda sıralanan maddeler bilgilendirme amaçlı olarak hazırlanmıştır.

  Doğumdan sonra düzenli olarak gidilen doktor kontrolleri bu sebepten dolayı büyük bir önem taşımaktadır. Ortaya çıkabilecek beklenmedik bir duruma erken müdahale yapılması sayesinde sorunun büyümesinin önüne geçilmektedir. Bebeklik döneminde yaşanan sağlık sorunlarının ömür boyu devam edebilme risklerinin bulunduğu unutulmamalıdır.

  Bilgilendirici sağlık yazılarını takip etmek için sitemizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.