Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

12.06.2020
134
 • Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

  Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

  Bebek bezlerini kaç saatte bir değiştirmemiz gerekiyor ya da bebeklerimize bez bağladıktan sonra eğer çişlerini yapmamışlarsa bile bezlerini değiştirmemiz gerekiyor mu, hangi tür bebek bezlerini kullanmalıyız gibi soruların cevabını olarak araştırdık. Yeni annelere yardımcı olacak bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

  Öncelikle yeni doğan bebeklerin hepsinde bebek bezlerinin sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, yeni doğan bebeklerin idrar torbası kaslarının tam anlamıyla gelişmemiş olduğudur. Devamlı altlarını ıslattıkları için sıklıkla bezlerinin değişmesi gerekmektedir.

  Yeni doğmuş bebeklerde ilk ay günde 10 – 12 kez bez değiştirmeniz gerekebilir. Bu durum ilerleyen aylarda günde 6 – 8 arasına düşebilmektedir. Bu sayı bebeğin sağlığı için yeterli olacaktır.

  1 yaşından sonra bebeklerinizin bez değiştirme sıklığı 4-6 arasına düşmektedir. Bu süreç, bebekten bebeğe değişmekle birlikte çeşitli bez markalarının özelliklerine göre de değişebilmektedir. Bebeğiniz sıvıyı fazla tüketiyorsa bezini daha fazla değiştirmeniz gerekebilir.

  Bebeklerinizin sürekli ıslak bezle kalmasına engel olun. Eğer olmazsanız, cildin tahriş olmasına sebebiyet verirseniz. Özellikle dışkılarda bulunan bakteriler ve enzimler deride tahrişe ve pişiğe sebebiyet vermektedir.

  Bebeklerinizin cilt sağlığı açısından, ilk dönemlerde devamlı bez değiştirmeye özen gösterin.

  Kendini kanıtlamış, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek bebek bezlerini tercih etmeye çalışın. Ucuz etin yahnisi yavan olur lafını unutmayın. Ucuz bezin emiciliği az olacaktır ve daha fazla bez değiştirmeniz gerekecektir. Bütçenizin elverdiği en iyi bezi almaya özen gösterin.

  Bebek bezi seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler, kalitesi, fiyatı ve bezin emiciliğinin yanı sıra cilde zarar vermemesidir.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.