Dudak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir? Dudak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

19.04.2020
177
 • Dudak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir? Dudak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dudak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir? Dudak Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dudak şişmesi; Dudakta meydana gelen sıvı toplanması veya iltihap oluşumu sonucu dudakta şişlik meydana gelebilir. Sıvı oluşumu ve iltihaptan kaynaklı dudak şişmesinin önemli bir sağlık problemi oluşturmaz. Ancak dudak şişliği nefes almanıza engel olacak düzeyde ise en kısa sürede doktora gözükmenizde fayda vardır.

  Dudak şişmesinin sıvı toplaması ve iltihap dışında da sebepleri olabilir. Alerji, yaralanma, uçuk, vitamin eksikliği, güneş yanığı, ödem ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı da dudakta şişlik meydana gelebilir.

  Dudak Şişkinliği Nasıl Tedavi Edilir?

  Bal: Balın iyileştirici ve antibakteriyel özelliğinden dolayı dudak şişliği tedavisinde sıklıkla kullanılan besinlerden biridir. Dudakta şişen bölgeye bir çay kaşığı bal sürüp 20 dakika beklettin. Bu işlemi günde 2-3 defa uygulayın. Dudağınızda oluşan şişliğin bir kaç gün içerisinde indiğini gözlemleyeceksiniz. Ancak dudak şişliği tedavisinde kullanacağınız balın organik olması tedavi sürenizi daha da kısaltacaktır.

  Zerdeçal: Zerdeçalın iyileştirici özelliğini bilmeyen yoktur. Tozlu mikroplarla ve iltihaplarla çok iyi savaşan zerdeçalı 1 çay kaşığı alarak soğuk su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla dudağınızın şiş olan bölgesine uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Zerdeçal kuruduktan sonra soğuk suy ile dudağınızı yıkayın ve günde 2-3 defa yapmaya özen gösterin.

  Soğuk Kompres: Dudağınız şiştiği zaman anında dudağınızda şişen bölgeye buz kompresi yapın. Hali hazırda buz kapı bulamazsanız dondurulmuş bir torba nohut veya bezelyeyi dudağınızın şişen bölgesine kompress yapın. Bu işlemi dudağınızın şişen bölgesine 10 dakika uygulayın. 10 dakika uyguladıktan sonra bir müddet ara verin ve dudağınızda şişen bölgenin ağrısı geçene ve şişlik geçene kadar tekrar edin.

   

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.