Eski Perdeler Nasıl Temizlenir?

20.04.2020
141
 • Eski Perdeler Nasıl Temizlenir?

  Eski Perdeler Nasıl Temizlenir?

  Evlerin gösteren tül perdeler, güneş, sigara, toz, hava kirliliği, yemek buharı gibi olumsuz ve istenmeyen durumlar yüzünden oldukça kirlenir ve renkleri sararır. Ev dekorasyonunun en mühim parçalarından olan tül perdeler, oldukça hassas ve narindirler. Yılda, 4 defadan fazla yıkandığı takdirde aşırı yıpranır ve erken eskimeye sebep olabilir. Fakat ayrı bir durumda 3 ayda bir tüllerin yıkandığı düşünülürse, be seferde renkleri sararacak ve bu renkte ki sararma perdeleri eski gibi gösterecektir. Peki, tül perde nasıl yıkanır, eski perdeler nasıl temizlenir?

  Perde Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

  İlk önce, yıkanacak olan perdenin ne kadar tozlu olduğuna dikkat etmek gerekir. Eğer ki perde çok fazla tozlu ise, süpürge yardımı ile veya balkondan silkelenerek üzerindeki tozdan arındırılmalıdır. Narin ve hassas yapısı sebebi ile kesinlikle sıcak suda yıkanmamalıdır. Ayrıca sıcak su perde de bulunan kirleri pişirip perdeye iyice nüfus edeceğinden perde sarı kalır ve temizlenmez.

  Perdeyi tozdan arındırdıktan sonra bir leğene ılık soğuğa yakın suyun içine koyarak ilk kirini akıtın. Daha sonra ise, çamaşır makinesinde 30 yada 40 derecede yıkamak yeterli olacaktır. Yıkama işlemi perdenin kırışmasını engellemek amacı ile 400 devirde olmalıdır. Tül perde yıkama işlemi bittiğinde hemen makinadan çıkararak hassas ve düşük ayarda ütülenmeli ve hemen asılmalıdır.

  Eski Perdelerde Uygulanacak İşlem

  Eski perdede muhtemelen sararma oluşmuştur, bu durumda ise perdeleri çamaşır makinasına koymadan önce, deterjanlı ve ılık suda bir kaç saat bekletmek gerekir. Bir kaç saat sonra perdeler makinaya koyulup, bunlara ek olarak da perdeleri beyazlatmak amacı ile yıkama suyuna katılacak 3 tatlı kaşığı kaşık şeker oldukça etkili olacaktır. Yapılacak olan bu işlem lekeler içinde etkili olacaktır.

   

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.