Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli

16.05.2020
138
 • Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli

  Gebelikte İlk Ay Nelere Dikkat Edilmeli?

  Gebeliğin ilk aylarından itibaren doğuma kadar olan süreçte anne ve baba adaylarının birçok konuda hassas davranması gerekiyor. Günümüzde toplumun bilinçlendirilmesi ve kişilerin de araştırarak öğrenmeleri neticesinde dikkatli anne adaylarının sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Daha eski yıllarda toplumun ve annelerin bilinçsiz davranmaları neticesinde birçok istenmeyen durumun yaşandığı unutulmamalıdır. Gebelikte ilk ay beslenme konusu üzerinde özellikle ciddi uyarılarda bulunuluyor.

  Uzmanlar gebe olduğunu öğrenen bir annenin ilk olarak aşağıdaki listede yer alan alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durmaları gerektiği konusuna vurgu yapmaktadırlar. Bu alışkanlıklar;

  • Zararlı yağ ve şekerden uzak durulması için abur cubur tüketimi bırakılmalı.
  • Alkol ürünlerinin tüketilmesine son verilmeli.
  • Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

  Gebelikte İlk Ay Çay ve Kahve Tüketimi

  Siyah çay ve kahve konusuna girmeden önce, gebeliğin öğrenildiği ilk andan itibaren yeşil çay da olmak üzere tüm bitki çaylarından bu süre içerisinde uzak durulması gerekiyor. Bu çayların içerisinde yüksek miktarda kafein bulunabileceğinden dolayı bebek gelişimine zarar verdiği ifade ediliyor.

  Siyah çay tüketiminde ise bir noktaya dikkat çekilmektedir. Yemeklerle birlikte çay tüketmenin, yiyeceklerin içerisinde bulunan demirin anne vücudu tarafından emilmesine engel olabilmektedir. Bu sebepten dolayı siyah çayın yemeklerin dışında sadece açık ve limonlu bir şekilde mümkün olduğunca az içilmesi tavsiye ediliyor. Çay konusunda olduğu gibi kahve tüketiminin de minimum seviyeye indirilmesi anne ve bebek sağlığı için büyük bir önem taşıyor.

  Su Tüketimine Dikkat Çekiliyor

  Hamilelik boyunca gün içerisinde anne adaylarının minimum 10 ile 12 bardak su içmeleri gerekiyor. Bebeğin su dolu bir yerde yaşamını sürdürdüğü düşünüldüğünde suyun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

  Temel olarak bu konuların haricinde her sağlıklı insanın yapması gerektiği gibi anne adaylarının da dengeli beslenmeye özen göstermesi gerekiyor. 3 ana öğünün yanı sıra ara öğünlerle şeker dengesizliğinin önüne geçilmesi ve bu sayede de aşırı yemek yeme isteğinin ortadan kaldırılacağına dikkat çekilmektedir.

  Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeniz ve bebeğinize sağlıklı bir şekilde kavuşmanız için doktor önerilerinin mutlaka dikkate alınması gerekiyor.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.