Kalp Krizi İçin Önlemini Al Sonra Neden Deme

01.12.2020
92
 • Kalp Krizi İçin Önlemini Al Sonra Neden Deme

  İnsanların çoğu kendilerine bazı hastalıkları yakıştırmazlar. Bu nedenle küçük belirtileri sorun etmeyip yollarına devam ederler. Ancak küçük sorunlar zamanla büyük sorun halinede gelse de yine yakıştıramaz ve bana birşey olmaz düşüncesiyle bir hekime gitmeyi uygun bulmazlar. Tâki bir kriz anında hastaneye kaldırılana kadar. Peki bir insanda kalp krizi geliyorum der mi? Evet der. Aslınsa sadece kalp değil bütün hastalıklar tam belirti vermeden orda olduklarını söylerler. Ancak burada kendimizi fazla dinlemediğimiz ya da kendimize yakıştıramadığımız için hep son anda anladığımızı iddia ederiz.

  Kalp Krizi Nasıl Geliyorum Der?

  Kalp krizinde klasik belirtiler olan kol uyuşması, konuşmada zorluk ve kalpte yanma gibi belirtiler aslında son andaki belirtilerdir. Yani bu belirtiler size geldiğinde zaten siz değil, çevrenizdeki insanlar sizi hastaneye kaldırmak zorunda kalırlar. Bizim burada bahsedeceğimiz belirtiler aylar öncesinden kendini gösteren belirtilerdir.

  • Sırt ve göğüste ağrı
  • Kesik kesik nefes darlığı
  • Çarpıntılar
  • Çabuk yorulmak

  Bu belirtiler çoğunlukla aylar öncesinden gelen belirtilerdir. Ayrıca ilginç olan erkeklerle kadınların kalp krizi belirtileri farklı semptomlarda olabiliyor. Örneğin erkek yürürken nefes nefese kalıp kalbini tutarak belirti verirken, kadında karın ağrısı ve ya krize benzemeyen herhangi bir ağrı şeklinde görülebiliyor. Eskiden erkek hastalığı olarak nitelendirilen kalp hastalıkları kadınlar içinde günümüzde bir numaralı ölüm sebeplerinden diyebiliriz.

  Kimler Kalp Krizi Riski Taşır?

  Genel anlamda bir numaralı risk grubumuz genetik olanlarımızdır. Ailede kronik kalp rahatsızlıkları sıklıkla yaşandıysa muhtemelen yeni nesle doğruda bu kalp rahatsızlığı genetik olarak geçecektir. Bu gibi durumlarda sık sik rutin kontroller yaptırmakta fayda vardır. Bunlar yanında diğer risk grubumuz ise sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam gibi faktörler sebebiyledir. Özellikle sigara ve alkol kullananlar büyük risk faktörleri oluştururlar. Özellikle genetik kalp rahatsızlığı olan aileler sağlıksız besleniyor ve alkol, sigara kullanıyorsa kalp krizi riskiniz artık kaçınılmaz oluyor. Sağlık olmayınca hiç bir şey yapamazsınız ve bir hastalık bedene girdiğinde artık eskisi gibi olmaz. Bu nedenle iş işten geçmeden hayat standartlarımızı değiştirmeli ve daha rutin ve sağlıklı yaşamaya özen göstermeliyiz. Kalp krizi için önleminizi alın sonra neden ben demeyin.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.