Kansere Karşı Koruyucu Meyveler

10.01.2021
16
 • Kansere Karşı Koruyucu Meyveler

  Günümüz dünyasının en tehlikeli hastalıklarından olan ve tedavisi genellikle mümkün olmayan kanser hastalığı çağımızın en büyük tehlikelerindendir. Kadınlarda son yıllarda meme kanseri oranı yükselmekte, erkeklerde ise en çok akciğer ve prostat kanseri görülmektedir. Sigara ve alkol tüketiminin yükselmesi ve çevreye yayılan zehirli gazlar sonucu her yıl milyonlarca insan bu hastalığa yakalanmakta ve hayatını kaybetmektedir. Sadece 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre 9.6 milyon insan kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu da dünyada ki her 6 ölümden 1’nin kanserden kaynaklı olduğu anlamına gelmektedir. Türkiye’de ise 2018 yılında 116 bin 710 kişi kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir. Her geçen yıl daha çok kişinin yakalandığı kanser hastalığına karşı korunmak için belli başlı şeyler yapılabilir. Kanserden korunmanın en önemli yollarından biri beslenme alışkanlıklarımızdır. Günlük hayatta ne yiyip ne içtiğimiz oldukça önemlidir. Bazı besinler bu hastalığa davetiye çıkarırken bazıları ise kansere karşı koruyu görevi üstlenmektedir. Bu besinlerden en önemlisi günlük hayatımızda önemli yer tutan meyvelerdir.

  Kayısı

  Hücrelere zarar veren radikallere karşı oldukça etkili olan ve oluşan kirliliği gideren kayısı son dönemde son derece rağbet görmektedir. Ayrıca kanser ile mücadelede etkin bileşen olan B17 vitamini yönünden oldukça zengindir.

  Şeftali

  Şeftalinin insan hücrelerinin zarar görmesini engelleyen bir özelliği vardır. Ayrıca dokuların iyileşmesinde önemli rol oynar. İçerdiği bol miktarda C vitamini hayati önem taşımaktadır.

  İncir

  Bol miktarda potasyum, kalsiyum ve demir içeren incir oldukça yararlı ve koruyucu bir meyvedir. Özellikle zeytinyağı ile birlikte kullanılarak yapılan karışım şeker ve kalp hastalığına da iyi gelmektedir.

  Fındık

  E vitamini açısından çok zengin olan fındık allegic adında bir tür asit içermektedir. Kanser hücrelerine karşı öldürücü etkisi olan bu asit oldukça yararlıdır. Her gün bir avuç fındık tüketimi oldukça yararlıdır.

  Havuç

  Yapılan araştırmalara göre havuç tüketimi arttıkça kanser olma oranı düşmektedir. Yani havuç tüketimi ile kansere yakalanma oranı arasında ters orantı vardır. İçerdiği C ve E vitaminleri ile oldukça yararlıdır.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.