Ramazan’dan Sonra Nasıl Beslenmeliyiz

20.05.2020
166
 • Ramazan’dan Sonra Nasıl Beslenmeliyiz

  Ramazan’dan Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?

  Her yıl Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan ayında da Ramazan’dan sonra beslenme konusu tartışılmaya başlandı. Bilindiği üzere Ramazan boyunca insanların metabolizmaları yavaşlamakta ve beslenme alışkanlıkları tamamen değişmektedir. Özellikle vücudun uzun süre susuz ve aç bir şekilde kalması metabolizma hızına direkt olarak etki ediyor.

  Yavaşlayan metabolizmanın ardından bayramlarda tatlı ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesi son derece sağlıksız bir davranış olacaktır. Ramazan’dan sonra bayram boyunca ağır bir beslenme alışkanlığının gösterilmesi istenmeyen kiloların alınmasına sebep oluyor. Uzmanlar tarafından sürekli olarak Ramazan boyunca beslenme konusunda dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. Tüm uyarılara rağmen dikkat etmeyen kişilerin istenmeyen kilolara sahip olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

  Ramazan’dan Sonra Beslenme Konusunda Püf Noktalar

  Ramazan ayında sağlıklı beslenme kurallarına uymayanların aşağıdaki önerilere kulak vermeleri büyük bir önem taşıyor. İşte Ramazan sonrasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar.

  • Ramazan ayının vazgeçilmezleri arasında yer alan pidelerin üretimleri bir süre daha devam edecek olsa da pide tüketimine son verilmelidir. Bayram sonrasında tahıllı ekmeklerin ağırlıklı olarak tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Ramazan ve bayram boyunca tüketilen tatlıların da sofralardan kaldırılması gerekiyor. Şeker ihtiyacının karşılanması için kuru meyvelerin tercih edilmesi son derece sağlıklı olacaktır.
  • Uzun süre aç kaldıktan sonra iftar sofralarında porsiyonları küçültmek çok da mümkün olmuyordu. Fakat artık porsiyonların küçültülmemesi için herhangi bir sebep bulunmuyor. Az az ve sık sık yeme alışkanlığına zaman kaybetmeden geri dönülmesi tavsiye ediliyor.
  • İftar ve sahur arasında zaman diliminin oldukça kısa olmasından dolayı insanların yeteri kadar su tüketemedikleri biliniyor. Ramazan ayının bitimiyle birlikte vücut kilo endeksine uygun olarak bol bol su tüketilmesi hayati önem taşıyor.
  • Koronavirüs sebebiyle evlerde kalma zorunluluğu devam ediyor olsa da ev içerisinde küçük egzersizlerin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.
  • Yaz aylarının da gelmesiyle birlikte günlerin uzadığı görülüyor. Her ne kadar günler uzamış olsa da sağlıklı bir yaşamın devam ettirilebilmesi için akşam yemeklerinin erken saatlerde yenmesi gerekiyor.

  Tüm bu uyarılar sağlıklı yaşam ve ideal kilo için son derece büyük bir önem taşımaktadır.

  REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.