1 Bardak Kolanın 1 Saatte Vücuda Etkisi ve Sonrası

18.06.2020
174
 • 1 Bardak Kolanın 1 Saatte Vücuda Etkisi ve Sonrası

  1 Bardak Kolanın 1 Saatte Vücuda Etkisi ve Sonrası

  İngiltereli eczacı Niraj Naik; kola, gazoz ve aşırı şeker ihtiva eden gazlı içeceklerin vücut metabolizmasına olan etkilerini paylaştı. Naik’in çalışmasına göre gazlı içecekten sonraki 60 dakika şöyle gerçekleşiyor.

  İlk 10 dakika:

  Vücudun tavsiye edilen günlük şeker alımına eşit seviyede 10 çay kaşığı şeker vücuda girer. Gazlı içecek içerisinde bulunan fosforik asit, şekerin tadını hafifletir ve “aşırı şeker alımı” yüzünden vücut kusma eylemini gerçekleştirmez.

  İlk 20 dakika:

  Kan şekeri aniden yükselerek “insülin patlamasını” tetikler. Karaciğer ise şekeri yağa dönüştürerek bu ani şeker yükselmesine karşı vücudu savunur.

  İlk 40 dakika:

  Göz bebeği irileşir, kan basıncı yükselmeye başlar.

  İlk 45 dakika:

  Vücut, dopamin hormonu salgılaması için beyni uyarır. (Eroinin vücuda yaptığına benzer bir durum.)

  İlk 60 dakika:

  Gazlı içecek içerisinde bulunan fosforik asit; kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu kalın bağırsakta tutarak metabolizmada yaşanacak ani şeker yükselmelerine zemin hazırlar.

  60 dakika sonrası:

  İdrar atımını tetikler. Kemiklere gitmesi gereken depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinko vücuttan dışarı atılır. Psikolojik olarak ise birey daha miskin ve asabi olmaya başlar.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.