10 Maddede Koronavirüse Karşı Beslenme

26.05.2020
307
 • 10 Maddede Koronavirüse Karşı Beslenme

  10 Maddede Koronavirüse Karşı Beslenme

  Tüm hastalıklarda olduğu gibi koronavirüse karşı beslenme konusunda da gerekli hassasiyetin gösterilmesi büyük önem taşıyor. Uzmanlar tarafından genel sağlık konularında uyarılar yapılırken beslenme konularına öncelik verildiği dikkatlerden kaçmıyor. Koronavirüse karşı bağışıklığın sağlam olması ve vücudun virüse yakalanmaması için önemli 10 maddeyi sizler için derledik. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere dünya genelinde tüm uzmanlar tarafından virüse karşı bağışıklık sisteminin güçlü olmasının ne derece önemli olduğu sürekli olarak vurgulanmaktadır. Aşağıda sizler için hazırladığımız maddeler tavsiye niteliğinde olup, uygulamadan önce mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

  Koronavirüse Karşı Beslenme Tavsiyeleri

  1. Dengeli beslenmenin anahtarları arasında yer alan kahvaltı yapılması koronavire karşı da oldukça etkilidir. Vücudun gün içerisinde hastalıklara karşı savaşabilmesi için sağlıklı bir kahvaltı şart.
  2. Havayla temas edecek şekilde açıkta satılan gıdaların yerine paketli ürünlerin tercih edilmesi ve paketli gıdaların da tüketilmeden önce paketlerinin temizlenmesi gerekmektedir.
  3. Lif içeriği bakımında zengin olan baklagillerin ve meyvelerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  4. Kefir başta olmak üzere turşu ve tarhana gibi besinlerin tercih edilmesiyle probiyotik ihtiyacı da giderilmiş olacaktır. Ev yapımı yoğurtlar da bu noktada büyük önem taşıyor.
  5. Tüm hastalıklara karşı antioksidan besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Özellikle ceviz, havuç ve ıspanak gibi antioksidan özelliği gösteren besiniler tercih edilebilir.
  6. Vücudun hastalıklara karşı direnç gösterebilmesi için yeterli saat uyumak ve uykunun da dengeli olması gerekiyor.
  7. Metabolizmayı ve kalbi yoracak yağlı ve kızartılmış gıdaların bu süreçte tercih edilmemesi vurgulanmaktadır.
  8. İçerdiği mineraller sebebiyle günde 1 adet maden suyu tüketmek mineral ihtiyacının karşılanması noktasında önem taşımaktadır.
  9. Bu süreçte ortaya çıkan takviye ürünlerini kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde tüketilen takviye ürünleri fayda yerine zarar verebilecektir.
  10. Evde kalmak zorunda kalınan şu günlerde özellikle aşırı kahve ve çay tüketiminden uzak durulmalıdır.

  Koronavirüse karşı beslenme konusunda tavsiyeleri uygulamadan önce doktor görüşünün alınması hayati önem taşımaktadır. Kişilerin sağlık durumlarına göre özel diyet uygulamaları gerebilmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.