Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı

26.05.2021
34
 • Adet Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı

  Adet Geciktirici İlaçlar

  Adet geciktirici ilaçlar adından da anlaşıldığı üzere kadınların adet dönemlerinin ertelenmesini sağlayan ilaçların genel adıdır. Ancak bu ilaçlar zaman zaman farklı sebeplerden dolayı da kullanılabiliyor. Progesteron grubu bileşenleri ihtiva eden bu ilaçlar hormonları etkileyerek rahim duvarı üzerinde etki yaratırlar. Genel kullanım sebepleri arasında en çok rastlananlardan bir tanesi tatil planları yapan kadınların adet dönemlerinin tatil tarihlerini kapsayan aralığa gelmemesi içindir.

  Adet Geciktirici İlaçların Vücut Üzerindeki Etkileri

  Bu ilaçların en büyük özelliği kanamayı engellemesidir. Ancak pek çok uzman sıklıkla ve amacı dışında ve alışkanlık haliyle kullanılmasının kısırlığa yol açtığında hemfikir olmuşlardır. İlaçları sadece regl döneminde kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçları seyrek olarak kullananlar ileride hamile kalma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Bununla birlikte hormonları çalışma düzeni üzerinde en ufak bir etkisi olmaz. Kadınların en büyük düşmanlarından bir tanesi olan şişmanlamaya sebep olmaz. Ancak bütün bunlar bu ilaçları alışkanlık derecesinde kullanmadığınız zaman meydana gelecektir.

  Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

  Bu ilacı kullanan bayanlar, adet günleri geciktiği için baş ağrısı, kabızlık, karında şişkinlik sorunları yaşayabilirler. Bu etkilerin tamamı geçici oldukları için adet gördükten sonra doğal olarak ortadan kaybolurlar. Bunun dışında ilacın gözle görülür başka bir yan etkisi yok.

  Karaciğer sorunu olan kadınların bu hapları kullanmaması tavsiye ediliyor. Bununla birlikte yine yıl içinde sadece bir ya da iki defa kullanılması doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Daha fazla adette kullanılması kalıcı sorunlar yaşama riskini de arttıracaktır. Bu hapları ilk defa kullanacak olanlar kullanmadan önce mutlaka doktora görünmeli, kendi başlarına kullanmamalıdırlar. Doktor muayenesinden sonra eğer kullanılmasında bir sakınca görülmezse kullanılabilir. Adet geciktirici ilaçların hepimizin bildiği aspirin ya da grip gibi hastalıklarda kullanılan haplardan çok daha fazla etkili olduğu unutulmamalıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.