AİDS Nedir? Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

12.04.2020
162
 • AİDS Nedir? Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

  AİDS Nedir? Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

  AİDS bağışıklık sistemini giderek yavaşlatan bir enfeksiyonel hastalıktır. AİDS belirtileri ve klinik bulguları belli evrelerde farklılık göstermektedir. Nadir rastlanan bir hastalık olan AİDS kendisine özgü anlaşılabilir nedenleri olmadığı için AİDS belirtilerini fark etmek çok zor olup dikkat çekmemektedir. Bu noktada AİDS testi yaptırmak cinsel ilişkiye birden fazla kişi giriyorsa önemli bir noktadır.

   

  AİDS Nasıl Bulaşır?

  Virüs vücuda alındıktan sonra belli evreler gerçekleşir. Bunlar;

   

  1. Primer HIV enfeksiyonu ( Akut HIV enfeksiyonu olarak da geçer )
  2. Serokonversiyon (Antikor oluşması)
  3. Asemptomatik Dönem
  4. Erken Semptomatik Dönem
  5. Geç Semptomatik Dönem ( AIDS )
  6. İleri Evre

   

  AİDS’in Belirtileri Nelerdir?

  AİDS bulaştığı vücudun direncini çökertir ve mikroplara karşı savaşını zayıflatır. Bu yüzden AİDS belirtileri rastlanan hastaların derhal AİDS tedavisi yapması gerekmektedir. AİDS vücudu savunmasız bıraktığı için kolayca cilt kanseri, bunama gibi hastalıklara rastlanılabilir.

   

  AİDS nasıl bulaşır sorusunun cevabı ise aşağıdaki ihtimaller doğrultusundadır.

   

  • Kan yoluyla veya AİDS hastalığına sahip kişilere dokunmayla, organ nakli ile
  • Cinsel ilişki sırasında
  • Hamileliğinde AİDS hastalığı taşıyan anne çocuğuna da bulaştırır. Anneden AİDS bulaşma yolları olarak en sık görülen emzirme sürecidir.

   

  AİDS Belirtileri Ne Zaman Başlar?

  İlk belirtiyi ilişkiden 24 saat sonra gösterir. AİDS belirtileri ilk başlarda hafif bir hastalık olarak görülebilir. Bu öksürük, sık sık hapşırma, ateşlenme gibi belirtiler olabilir.  Genellikle 24-72 saat arasında belirtilerin görülmesi normaldir bu esnada mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.