Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yaşamsal faaliyetlerin devam edebilmesi için gerekli olan solunum eylemi; akciğerlerde bulunan doku ve hücreler yardımıyla gerçekleşmektedir. Akciğer organının yapısını hava tüpleri (alvoeller), bronşlar, lenf sıvısı (akkan) ve kan damarları oluşturmaktadır.

Akciğer kanseri olarak bilinen ölümcül sonuçları olabilen kanser türü insan yaşamının sonlanmasına sebep olan kanser türleri arasında birinci sıradadır. Yapısal olarak akciğer dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde insan vücudunun ihtiyacından fazla çoğalmasıyla akciğer de tümörleşmeyle başlar. Akciğerlerde oluşuna bu tümör öncelikle akciğere yerleşir daha sonra metastaz eylemi ile çevre organlara yayılmaya başlar.

Akciğer Kanserine Sebep Olan Etmenler Nelerdir?

Sigara içen bireyler kadar, içilen sigara dumanına maruz kalanlarda; yani pasif içici olan kişilerde de görülen akciğer kanserinin birçok nedeni bulunmaktadır. Son zamanlarda artış gösteren bu hastalığın nedenleri sadece sigara içmek değil kişilerin çalışma şartlarına ve çevresel etmenlere de bağlı olabilmektedir. Akciğer kanserine neden olabilecek durumlara bakılacak olursa,

 1. Aktif bir şekilde sigara içmek veya sigara dumanına pasif bir şekilde maruz kalmak,
 2. Kişilerin soy ağaçlarında akciğer kanseri öyküsü bulunması yani genetik faktörler,
 3. Kişinin yaş durumu,
 4. Arsenik, Krom, Nikel gibi metallere yoğun bir şekilde maruz kalmak,
 5. Egzoz gazına uzun süre maruz kalmak,
 6. Elyafların yapısında bulunan silikat minerallerine yani Asbestlere maruz kalmak,
 7. Maden, kil, çimento ve kömür ocaklarında çalışan kişilerin maruz kaldıkları silisyum dioksit tozları da akciğer kanserinin birincil nedenleri arasında yer almaktadır.

Akciğer Kanserinin Semptomları Nelerdir?

Akciğer kanseri uzun süre geçmeyen ve kişinin yaşam kalitesini düşüren öksürüklerle karakterize olmaktadır. Fakat bu öksürükle ilgili bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Bu öksürük,

 • Başlayalı 3 hafta gibi bir süreyi geçmiş ise,
 • Soğuk algınlığı gibi hastalıklara eşlik eden öksürükten farklı seviyede ise,
 • Başladıktan belli bir süre sonra kanlı balgam eşlik ediyorsa ihmal edilmeden derhal bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Akciğer kanserinin öksürüğe eşlik eden başka belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler sıralanacak olursa şöyle bir tablo ile karşılaşılmaktadır;

 • Kişide öksürük dışında ani nefes darlıkları görünümü meydana gelir.
 • Solunum hırıltılı bir şekilde gerçekleşir.
 • Yoğun iştah kaybı oluşur.
 • İştah kaybı ile aşırı zayıflamalar ortaya çıkar.
 • Yoğun öksürük sebebiyle ses kısıklıkları boğaz ağrıları oluşur.
 • Göğüste yoğun ağrı hissi yaşanma ihtimali yüksektir.
 • Özellikle omuzlarda, kollar da ve sırtta ağrılar oluşumu yaşanır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi