Alerji Nedir?

18.04.2020
304
 • Alerji Nedir?

  Alerji Nedir?

  Alerji; İnsan vücudunun temelde zararlı olmayan maddelerden ya da hava koşullarından etkilenmesi veya psikolojik olarak bazı maddelere aşırı derecede reaksiyon göstermesine alerji denir.

  İnsan vücudunun korunmasında büyük rol oynayan bağışıklık sistemi bazı durumlarda zararlı olmayan maddelere karşı da reaksiyon gösterebilmektedir. Bu reaksiyonlara alerji denilmekle birlikte bazı durumlarda “aşırı duyarlılık” olarak tanımlanabilir. Vücutta alerjiye sebep olan maddeye ise alerjen madde denilmektedir.

   Alerjik reaksiyonlar hiç bir zaman tek tip olmamaktadır. Alerjik reaksiyonlar vücudun farklı yerlerinde belirti göstermekle birlikte alerjinin şiddeti de değişiklik gösterebilmektedir.

   Alerjen maddeler insan vücuduna solunum yoluyla, temas ve yiyeceklerle birlikte ağız yolu gibi çeşitli şekillerde alınabilmektedir. Ancak alerjinin başlaması için herhangi bir yolla alerjen maddenin daha önceden vücudu alınmış olması gerekmektedir. Çünkü vücut daha önceden alerjen etki göstermiş olduğu maddeyi tanıması ve bu maddeye duyarlı hale gelmesi gerekmektedir.

  En Sık Karşılaşılan Alerji Şekilleri

  Alerji belirtileri en sık astım, saman nezlesi, kurdeşen, burun tıkanıklığı, geniz ve burunda kaşıntı ve geniz akıntısı şeklinde görünmektedir.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.