Korona Döneminde Çocuklarınızla Yapabilecekleriniz

08.05.2020
221
 • Korona Döneminde Çocuklarınızla Yapabilecekleriniz

  Anne Babalara Koronavirüs Süresince Öneriler

  Koronavirüs salgını dünya genelinde insanların hayatını derinden etkilemeye devam ediyor. Özellikle bu süreçte ebeveynlere çocukların mental sağlıkları açısından büyük görev düşüyor. Bu konuda UNICEF tarafından ebeveynler için rehber niteliğinde bir yazı paylaşılıyor. UNICEF’in hazırladığı önerilerden dikkat çeken noktaları sizler için bu yazıda bir araya getirmeye gayret gösterdik.

  Birebir Zaman Geçirmenin Önemi

  Koronavirüs salgını boyunca birçok kişinin evde zorunlu kalıyor. Bu süreci çocuklarınızla zaman geçirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. Özellikle salgının farkında olan çocuklarla zaman baş başa zaman geçirmenin çocukları güvende hissettirdiği de unutulmamalıdır.

  Uzmanlar tarafından günde en az 20 dakika boyunca çocuklarla ilgilenilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca mümkünse bu zaman diliminin her gün aynı saate denk getirilmesinin ise çocukları heyecanlandırdığı belirtiliyor.

  Bebeğinizle Zaman Geçirirken Yapabilecekleriniz

  • Bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi için sürekli iletişimde kalmak büyük önem taşıyor.
  • Evdeki güvenli kaselerle tabaklarla oyunlar oynabilirsiniz.
  • Evdeki kaşık ve tencerelerle değişik müzikler yapıp, onlara şarkı söyleyebilirsiniz.
  • Bebeğinizin mimiklerini ve çıkardıkları sesleri taklit edebilirsiniz.

  Ergenlik Dönemindeki Çocuklarınızla Yapabilecekleriniz

  • Çocuğunuzun hobileri ve zevkleri üzerine sohbet edebilirsiniz.
  • En sevdiği müzikleri açıp birlikte egzersiz yapabilirsiniz.
  • Yaşanılan çevrenin uygun olması ve sağlığın riske atılmaması şartıyla küçük yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

  Küçük Yaştaki Çocuklarınızla Yapabilecekleriniz

  • Online olarak devam eden derslerinde yardımcı olmak amacıyla birlikte ödevlerini yapabilirsiniz.
  • Ev işlerine çocuklarınızı ortak edebilir ve bu işleri eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.
  • Birlikte kitap okuyabilir ve aynı şekilde resimlere bakabilirsiniz.
  • Sevdiği müzikleri açıp dans edebilirsiniz.

  Tüm bu önerileri yaparken ebeveynlerin özellikle cep telefonlarından uzak olmaları ve televizyonların da kapatılması tavsiye edilmektedir.

  UNICEF tarafından paylaşılan yazı da bizlerin stresli ve endişeli olmamızın oldukça normal olduğu ifade ediliyor. Kendi sağlığımız ve çocuklarımızın sağlığı için stresimizi yönetmeli ve sakin kalmaya özen göstermeliyiz. Aksi taktirde süreç boyunca özellikle psikolojik olarak zarar görebileceğimizi unutmamamız gerekmektedir. Çocuklarınız birebir ilgilenerek onların yanında olduğunuzu bilmeleri ve kendilerini güvende hissetmeleri oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

  Sağlık Yazar – Güncel Sağlık Bilgileri ve Tedavi Yöntemleri (saglikyazar.com)

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.