Anne Olmaya Karar Vermek

07.04.2020
189
 • Anne Olmaya Karar Vermek

  Gebelik

  Anne olmaya karar vermek insan yaşamındaki önemli kararlardan biridir. Çünkü bu kararın yaşamın tüm yönlerini etkileyen özelliği vardır. Gebelik, genellikle bireylerin ebeveynlik rolüne adım attıklarını göstermektedir. Günümüzde, gebeliği önleyici yöntemlerin sayısında ve çeşidinde artış var. Artışla birlikte bireyler gebe olup olmama konusunda bir seçme hakkına sahip olmuşlardır.

  Gebe Olmaya Karar Verme

  En azından gebelik zamanına karar verme fırsatı elde etmişlerdir. Yine de gebe, ebeveyn olmaya karar verme planlı, bilinçli ve bireylerin kendi isteğine bağlı oluşmamaktadır.  Eşler çoğu zaman birbirlerini sevdikleri için, yaşamlarını ortak bir noktada paylaşmak, toplumda bir statü elde etmek, bir kaybın yerini doldurmak (örneğin; düşük, önemli birinin kaybı ya da kişisel başarısızlıklardan sonra), cinsel yeteneği ve fertiliteyi kanıtlamak ya da ilişkilerini korumak için bir çocuğa sahip olmak isteyebilirler. Bazı bireyler geleceğe kendilerinden bir parça bırakmak için çocuk doğurmayı seçer. Diğerleriyse üremeyi yaşam mücadelesinin parçası olarak algılayabilir ve kendi potansiyellerine ulaşmak için yol olarak görebilirler. Bunların dışında ebeveyn olma kararını etkileyen belki de en önemli faktör kültürel baskıdır.

  Gebeliğe Bakış Açısı

  Çocuk sahibi olamayan bir kadın yetişkin bir birey olarak kendini eksik hissedebilir. Erkekler ise daha çok bir meslek sahibi olmaya yönelik hazırlanmakta ve babalığa yönelik sosyalizasyonları ikinci planda kalmaktadır. Bugün, çoğu kadın ev dışında çalışma hayatına girme ile farklı roller edinmesine rağmen, ev işleri ve çocuk bakımının primer sorumlusu olmaya devam etmektedir.

  Çevre baskısı özellikle ebeveynlerde etkili olmaktadır. Genellikle iş, eğitim ve gelire göre tanımlanan sosyoekonomik durum ebeveyn olma kararı üzerinde etkili olmaktadır. Çünkü sosyoekonomik durum ailenin yaşam stili ve sahip olduğu değerleri yansıtmaktadır. Örneğin farklı sosyoekonomik gruplar arasında doğum hızları farklıdır. Sosyoekonomik düzeyi yüksek gruplarda ilk evlenme yaşı yükselmekte ve ilk doğum belli bir süre ertelenebilmektedir. Bazı çiftler ise yeterli düzeyde ekonomik kaynaklara sahip olana kadar ilk doğumlarını geciktirebilmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi