Annelerin Üç Büyük Sorunu

06.04.2020
175
 • Annelerin Üç Büyük Sorunu

  Başlıklar

  Annelerin Üç Büyük Sorunu

  Anne Olmak, Güçlü Olmaktır.

  Anne olarak yüzlerce küçük ayrıntıyı aynı anda düşünmek, bebeğiniz için en iyisini yapmak zorundasınız tabi bu arada eşinize, işinize, ailenize, arkadaşlarınıza ve sosyal rollerinize göre diğer görevlerinizi de ihmal etmememiz gerekiyor. Çoğu zaman kimse sizi anlamıyor. Diğer anneler bile. Çünkü çocukların yaşına ve karakterine göre sorunları ve gündemdeki konular değişiyor. Ne olursa anne bireyleri en çok üzen üç temel sorun var aslında çocuk bakımı konusunda: Uyku, yemek ve ağlama sorunu. Çocuklar bu 3 konuda sıkıntı yaşıyorsa anneye de rahat yok demektir. Gelin bu sorumları şöyle kısaca ele alalım ve siz annelerin üç büyük sorunu neymiş onlara göz atalım.

  Yemek

  Yemek yemeyen çocuklar için tüm doktor ve psikologların verdiği ortak tavsiye “üstüne gitmeyin, acıkınca yer”. “Ama yemiyor işte” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, tabi yemek vermeyelim anlamına gelmiyor bu tavsiye. Çocuğa psikolojik baskı yapmadan, bizim değil onun istediği zamanlara göre yemesine fırsat vererek, doğal hayatı içinde yemeği bir parçası yaparak onu yemek yemeye alıştırabilirsiniz. Bazen diğer çocuklarla birlikte fark etmeden de öğrenebilir. Siz sadece ona yemek istemediği zaman baskı yapmayın ve çok az yiyorsa bir süre onunla yetinmeye çalışın. Biliyoruz sizin için fazladan bir lokmanın büyük önemi var ama çoğunuz böyle düşünmüyor. Çocuğunuzun damak tadını yakından takip ederek sevecek yediği şeyleri daha sık vermeyi deneyin. Kimi çocuk çorbayı, kimi çocuk pilavı, kimi çocuk böreği sever. Buna saygı duyun. Önerilen Yazı : Anne Sütünü Artırma Yöntemleri

  Uyku

  Uyumayan sürekli uyanan ve düzensiz uyuyan çocuklar bazen yemek yemeyen çocuklardan daha çok fazla üzer annelerini. Gece boyunca onlarca kez uyanmak annenin gündüz günlük hayatına devam etmesini, bebeğine yeterince zaman ayırmasını zorlaştırır. Bu konuda uzmanların çeşitli tavsiyeleri var elbette ancak uyku düzeni aydan aya değişiyor. Öncelikle nasıl bir uyku düzeninin en sağlıklı olduğunu araştırın. Ardından kararlı bir şekilde bu düzeni uygulamaya sokun ve taviz vermemeye çalışın. Çocuğunuz geceleri sürekli uyanıyorsa bu başka bir sorundur ve uykunun aşamalarıyla ilgilidir. Aslında yetişkinler bile geceleri sık sık uyanır ama fark etmeden yeniden uyurlar. Çocuklar ise bazen bunu beceremezler. Bu nedenle gece uyanan bebeği beslemeyin ve yatağından almayın. Işığı da açmamaya çalışın. Ninni söylemek, hafifçe okşamak gibi güven veren hareketler yapın. Bebeğinizin bir şekilde kendi kendine yeniden uykuya dalmasını öğretmeniz gerekiyor.

  Huzur

  Sürekli ağlayan, mızmızlanan bir çocuğunuz varsa gerçekten de bazı sorunları var demektir. Lütfen ona sadece anlayış ve şefkatle yaklaşın, neden ağladığını anlamaya çalışın. Bunun temelinde kimi zaman aile içindeki huzursuzlukların çocuğa yansıması, bazen anne baba sevgisini yeterince hissedemiyor olması yatıyor olabilir. Bazen tüm gün annesi görmeyen çocuklar bunu bir sitem aracı olarak kullanırlar. Çünkü annesini görmeyen bebek gergin olur. Bu nedenle ağlayan çocuğa ağlamaya başlamadan önce yakın sıcak bir ilişki kurmak sadece ona zaman ayırmak gerekecektir. Unutmayın, ağlayan çocuğun size bir mesajı var demektir.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi