Anoreksiya Nervoza Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

03.06.2021
49
 • Anoreksiya Nervoza Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Anoreksiya Nervosa Hastalığı

  Anoreksiya Nervoza temel anlamıyla bir yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Bu hastalık aslında psikolojik olarak ortaya çıksa da sonrasında fiziksel bir hastalığa dönerek kişinin ölümüne kadar yol açabilir. Hastalığın kötü tarafı ise kendi başına tedavisinin neredeyse imkansız olması ve profesyonel destek alınarak sürecin iyiye çevrilmesi gerektiği.

  Nasıl Ortaya Çıkar?

  Bu hastalığın ortaya çıkmasının başlıca sebebi kişinin şişmanlama korkusudur. Bu durum normal şişmanlama korkusundan daha çok psikolojik olarak kişi tedirginliğe sevk eder. Obez olan kişilerde psikolojik yıkımı daha büyüktür. Çünkü bu kişiler kilo vermek için düzenli yemek yemeden vazgeçmelerine rağmen hala kilo veremezler.

  Bu hastalığa yakalanan kişi yemek yemeden uzaklaşır. Zayıf insanlara bakarak onlar gibi olmak için yaşamaya başlar. Hiçbir zaman tam anlamıyla beslenemez ve bir süre sonra zayıflamaya başlar. Ancak bu zayıflık kontrol altına alınabilen bir zayıflık değildir. Çünkü kişi zayıfladıkça hastalığın psikolojik etkisinden dolayı daha fazla zayıflamaya çalışır. Hastalık süresince kişinin var olan kilosunu korumaya çalışması hiçbir zaman amaç değildir.

  Psikolojik Etkileri

  Anoreksiya Nervoza hastalığının psikolojik etkileri insanın günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Kişi sabah uyandığı andan itibaren sürekli olarak tartılma ihtiyacı duyar. Bu sayede ne kadar kilo verdiğini anlık olarak görmeyi hedefler. Aç olsalar dahi etraflarına tok olduklarını söylerler. Çok küçük porsiyonlar yerler. Normal bir insan kadar yediklerinde mide bulantısı ve şişkinlik hissederler. Uzmanlar bu tür hastalarla karşılaştıklarında ilk yaptıkları hastaya düzenli yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışmaktır. Yemekler genellikle hastanın sevdiği yemeklerden oluşur. Tedavi süresi bir kaç ay olabileceği gibi bir kaç yıl da sürebilir. Ancak hastalığın kötü taraflarından bir tanesi dikkat edilmediği taktirde tekrar ortaya çıkmasıdır

  Anoreksiyaya neden olur,
  Bulimia nervoza,
  Anoreksiya nervoza,
  Bulimia nervoza hastalığı nedir,
  Anoreksiya nervoza belirtileri,
  Anoreksiya nervoza tedavisi,

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.