Antep Fıstığı Hakkında Bilinmeyenler

12.04.2020
159
 • Antep Fıstığı Hakkında Bilinmeyenler

  Antep Fıstığı Hakkında Bilinmeyenler

  En ideal besinlerden biri olan Antep fıstığı son derece besleyici bir kuru yemiştir. Vücudu tepeden tırnağa koruyan, besleyen bir besin, kuru yemiş olan Antep fıstığı Türkiye başta olmak üzere Suriye, Yunanistan, İran ve Batı Asya’da yetişmektedir. 10 metre kadar yükselebilen fıstık ağaçları tuzlu topraklarda yetişiyor.

  Antep Fıstığı Damar Tıkanıklığını Önlüyor

  Birçok yararlı vitamin, mineral kaynağı olan Antep fıstığı vücudun metabolizmasını hızlandırmaktadır. Vücudun nitrik oksit düzeyini arttıran Antep fıstığı bu sayede damar tıkanıklıklarını gidermektedir. Ayrıca Antep fıstığı doymamış, sağlıklı yağ molekülleri barındırır.

  Antep Fıstığı Kalp Hastalıklarını Engelliyor

  Antep fıstığı Kardiyovasküler hastalık riskini azaltan aynı zamanda kanda kötü kolesterol miktarını düşüren en yararlı kuru yemiştir. Yağlı yiyecekler arasında insan sağlığına en fazla yararlı olan besinler listesinde yer alan Antep fıstığı kalp hastalıkları riskini azaltır. Bununla kalmaz ve HDL iyi kolesterol oranını da arttırmaya yardımcı mucizevi bir besindir. Kan basıncını da düşüren Antep fıstığı iyi bir tansiyon dengeleyicidir.

  Antep Fıstığı Kolesterolü Önlüyor

  İçeriğinde protein ve antioksidan barındıran Antep fıstığı vücut hücrelerinin onarımına yardımcıdır ve hücrelerin zarar görmesini engeller. Hücre ölüm riskini azaltmada rol alan Antep fıstığı içerisinde antioksidanlar vardır. Kanser riskini de azaltan Antep fıstığı A vitamini ve E vitamini içerir.

  Antep Fıstığı Zengin Mineral ve Vitamin Deposudur

  Zengin bir protein kaynağı olan Antep fıstığı kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır içerir. Bu açıdan minerallerce zengin bir yapıdır. Dengeli ve sağlıklı diyet yapmak isteyenler mutlaka diyet programlarında Antep fıstığına yer vermelidir. Yağ içeriği yararlı olan; protein, vitamin ve mineral kombinasyonu açısından zengin olan Antep fıstığı halk arasında “yağlı ve zararlı kuru yemiş” olarak bilinse de bu yargı tamamen yanlıştır. Yararlı yağlar barındıran Antep fıstığı tüketildiğinde hem iyi kolesterol oranı HDL yükselmekte hem de kötü kolesterol oranı LDL düşmektedir.

  Günde 100 Gram Antep Fıstığı Tüketin

  İster diyet yapın ister yapmayın her gün 100 gram Antep fıstığı tükettiğinizde vücut için gereken mineral protein vitamin ihtiyacının büyük bir bölümünü almış olursunuz. Sağlıklı lezzetli ve kalp dostu olan Antep fıstığı tüketerek daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.