Antioksidan Nedir? Antioksidanların Faydaları Nelerdir?

29.04.2020
194
 • Antioksidan Nedir? Antioksidanların Faydaları Nelerdir?

  Bu yazımızda sizlere antioksidan hakkında bilgiler vereceğiz.

  Antioksidan Nedir?

  Serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin vücudumuzda, hastalıkların ilerlemesi ve yaşlanmaya karşı etkin rol oynuyor. Antioksidanlar da, serbest radikallere karşı vücudumuzun ilk savunma mekanizması olan maddeler olarak tanımlanabilmektedirler.

  Vücudumuzda her daim serbest radikaller bulunmakta ve bazı durumlarda, sayıları çok daha fazla olmaktadır. Her zaman serbest radikallerin bulunması gerekçesi ile ihtiyaç duyduğumuz antioksidanlar; belirtmiş olduğumuz durumlarda serbest radikallerin artmasıyla birlikte, vücudumuzun daha çok gereksinim duyduğu şeyler olarak belirtilmektedir.

  Peki, hangi durumlarda daha çok antioksidana gereksinim duyarız? Her şeyin öncesinde stres, vücudumuzda pek çok hastalığa sebebiyet vermesi dolayısı ile seviyesi yükseldiğinde antioksidan gereksinimimizin arttığını belirtmemiz gerekir. Bunun yanında, hastalıklara maruz kalmamız, çok sık ilaç kullanmamız, yoğun dönemler geçirmemiz, hava kirliliği ve daha pek çok şey dolayısı ile hatta ilaç kullanımı gerçekleştirdiğimiz zamanlarda dahi, vücudumuzun her zamankinden daha çok antioksidana gereksinim duyduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

  Antioksidan Nelerde Var?

  İçeriğinde antioksidan bulunduran doğal yiyecekler, meyve ve sebzelerdir. Özellikle soğanda ve elmada çok yüksek oranda antioksidan bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler, özellikle çiğ tüketildiklerinde, vücudumuza yeterli antioksidanı sağlayabilirler. İçeriğinde C vitamini bulunan meyve ve sebzelerde bulunan antioksidan miktarının diğerlerinden daha fazla olduğunu da belirtmeliyiz.

  Antioksidanların Faydaları Neler?

  Neden antioksidanlara vücudumuz bu denli çok gereksinim hisseder? Antioksidanların faydalarına baktığımızda, her şeyin öncesinde, yaşlanma etkilerini geciktirdiğini, kansere karşı koruyucu etki gösterip, kalp krizi ve felç gelişimi riskini azalttığını belirtmemiz gerekmektedir. Genel olarak pek çok hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde antioksidanların faydalarından yararlanılmaktadır.

  Karoten, C vitamini ve E vitamini desteği alınarak da antioksidanların faydalarından yararlanılabileceğini belirtmemiz gerekmekle birlikte, sigara kullanan kişilerin, solunum yolu problemleri olan, katarakt gibi sorunları var olan bireylerin antioksidan gereksinimlerinin diğer bireylere göre biraz daha yüksek olduğunu da belirtmeyi unutmamamız gerekmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.