Asperger Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

16.06.2021
30
 • Asperger Sendromu Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

  Asperger Sendromu

  Asperger Sendromuna sahip olan kişilerin en belirgin özellikleri ise yüksek IO’ya sahip olmalarıdır. Nadir görülen bir şekilde bu sendroma sahip çocuklarda ilerleyen yaşlarda tek başına yaşayamama gibi çeşitli etkiler görülmüştür.

  Asperger sendromu çocukta herhangi bir bedensel ya da zihinsel farklılığa sebep olmaz. Karşılaşılan tek sorun çocuğun sosyal hayatında çeşitli sorunlar yaşamasıdır. Çocuklar genellikle aşırı hareketli olurlar ve bu durum etrafındaki diğer çocuklar tarafından korkuyla izlenir. Aynı zamanda çocuk, arkadaşlarıyla iletişim güçlüğü de yaşar. Çocuğun davranışlarında zaman zaman tekrarlanan hareketler gözlemlenir. Bu hareketler dışarıdan bakıldığında ilgi çeken vücut hareketleri olabiliyor. Bunlar arasında parmak şıklatma en çok gözlemlenen hareket.

  Espri Kabiliyeti Gelişmiyor

  Gelişim sürecindeki çocuklarda herhangi bir geç konuşma görülmüyor. 3 yaşına gelen bir çocukta karşısındakilerle iletişim kurmaya yönelik kelimeler gözlemlenmekte. İlerleyen yaşlarda öne çıkan dil sorunu ise çocuğun espri yapma kabiliyetinin oluşmaması, konuşmalar arasında verilmek istenen mesajları alamaması olarak kendisini gösteriyor. Çocuğun yaptığı sürekli tekrarlanan hareketler Asperger sendromu hakkında bilgi sahibi olmayan yaşıtları tarafından yadırganıp gülümsemelere sebep olabilmekte.

  Yüksek Ezber Kabiliyeti

  IO’ları yüksek olan çocuklarda ezber kabiliyeti de çok yüksek. Aynı zamanda Asperger sendromu bulunan çocuklarda diğer çocuklara göre kendilerine ait ilgi alanlarının olduğu görülmekte. Çocuk eğer bir müzik türüne ilgi duyuyorsa o müzik türüne ait şarkıcıları, şarkıları ve şarkı sözlerini ezbere biliyor. Ancak bundan diğer insanlara bahsetme konusunda istekli olmuyor. Bu sendroma sahip çocuklar genellikle hastalığın getirdiği bir davranış olarak ilgi alanlarını saklama yolunu seçiyorlar. Aileleri ve yakın çevreleri çocukları daha yakından gözlemledikleri için bu durumu fark edebiliyorlar. Ancak fark edildiği anda bu durum çocuğun agresif olmasına sebep olabiliyor.

  Bu hastalığın ne yazık ki kesin bir tedavisi bulunmuyor. Sadece çocuğun empati kurma yeteneğini geliştirmek için çeşitli yöntemler uygulanmakta. Gerileme görülen çocuklara ise özel eğitimler verilmekte.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.