Astıma Ne İyi Gelir?

12.04.2020
255
 • Astıma Ne İyi Gelir?

  Astıma Ne İyi Gelir?

  Solunum sisteminde oluşan bir takım rahatsızlıklara bağlı olarak görülen ve nefes alıp vermede zorluk yaşanmasına neden olan astım; psikolojik etkenler, alerji ve akciğer hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Astım hastalığının bazı sebepleri bunlar olmakla birlikte, köpek, kedi, kuş, bazı hayvanların tüyleri, toz ve sigara dumanı gibi basit etkenler de astım rahatsızlığı bulunanlarda astım nöbetlerinin görülmesine sebep olmaktadır.

  Hastalığın biraz daha ilerlemiş safhalarında ise, birden fazla etkenin bir araya gelmesi sonucu görülen astım nöbetlerine karşı direnç göstermek pek mümkün olmayabilir. Aslında astım rahatsızlığında ana sorun nefes almak değil, nefes vermekteki zorluktur. Çünkü akciğerde yer alan ufak hava kanallarının daralması nedeniyle, hasta normal şekilde nefes alır ancak sağlıklı bir şekilde nefes veremez. Bu sebepten dolayı ise, akciğerlerde şişme meydana gelir.

  Astıma Karşı Alınabilecek Basit Tedbirler

  – Alerjik nedenlere bağlı olarak görülen astımda, hastanın bulunduğu ortam iyi izole edilmeli, ortamda uçuşan toz miktarı en aza indirilmelidir.

  – Psikolojik nedenlerden dolayı astımın daha fazla nüksetmemesi için ise, duygusal ve psikolojik etkenlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

  – Hasta asla sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlardan kaçınmalıdır.

  – Astım başlangıcı bulunan hastaların, normalden fazla kilo almaları da yine astım nöbetlerine davetiye çıkaran bir diğer husustur. Bu nedenle astım hastaları ve astım başlangıcı bulunan kişiler, fazla kilo almaktan sakınmalıdırlar.

  Astım Bitkisel Tedavi

  Kantaron: Kantaron astıma iyi gelen bitkilerden birisi olup, kullanılması da oldukça basittir. Bir kahve kaşığı kantaronu, 1 bardak sıcak suyun içerisine ekleyerek 5 dakika demlenmesi beklenir ve daha sonra içilir. Her sabah aç karnına bir bardak kantaron çayı içmek, astım rahatsızlığına karşı iyi gelmektedir.

  Dereotu: 1 tutam dereotu ve 1 yemek kaşığı kadar sedef çiçeğini, 5 su bardağı suyun içerisine atıp kaynatarak her gün 3 bardak tüketmek astım rahatsızlığına karşı iyi gelir.

  Nane: Astıma iyi gelen bitkiler arasında yer alan nane, kolay elde edilebilir olması nedeniyle de sıklıkla kullanılmaktadır. Her sabah aç karnına kaynatılmış bir bardak nane çayı içmek astım rahatsızlığına karşı iyi gelecektir.

  Andız otu kökü: Bir tutam andız otu kökünü havan yardımıyla iyice döverek ezin. Daha sonra doğal balla harmanladıktan sonra yiyebilirsiniz.

  Maydanoz: Gerek tohumlarını gerekse yapraklarını kaynatarak elde edebileceğiniz maydanoz suyunu içebilirsiniz. Her gün aç karnına içebileceğiniz maydanoz suyu da astıma iyi gelen bitkilerden birisidir.

   

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.