Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

12.06.2020
279
 • Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

  Bebek Bezi Kaç Saatte Bir Değiştirilir?

  Bebek bezi kaç saatte bir değiştirmemiz gerekiyor ya da bebeklerimize bez bağladıktan sonra eğer çişlerini yapmamışlarsa bile bezlerini değiştirmemiz gerekiyor mu, hangi tür bebek bezlerini kullanmalıyız gibi soruların cevabını olarak araştırdık. Ek olarak yeni annelere yardımcı olacak bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

  Öncelikle yeni doğan bebeklerin hepsinde bebek bezlerinin sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, yeni doğan bebeklerin idrar torbası kaslarının tam anlamıyla gelişmemiş olduğudur. Devamlı altlarını ıslattıkları için sıklıkla bezlerinin değişmesi gerekmektedir.

  Yeni doğmuş bebeklerde ilk ay günde 10 – 12 kez bez değiştirmeniz gerekebiliyor. Bu durum ilerleyen aylarda günde 6 – 8 arasına düşebilmektedir. Bu sayı bebeğin sağlığı için yeterli olacaktır.

  1 yaşından sonra bebeklerinizin bez değiştirme sıklığı 4-6 arasına düşmektedir. Bu süreç, bebekten bebeğe değişmekle birlikte çeşitli bez markalarının özelliklerine göre de değişebilmektedir. Bebeğiniz sıvıyı fazla tüketiyorsa bezini daha fazla değiştirmeniz gerekebilir.

  Bebeklerinizin sürekli ıslak bezle kalmasına engel olun. Eğer olmazsanız, cildin tahriş olmasına sebebiyet verirseniz. Özellikle dışkılarda bulunan bakteriler ve enzimler deride tahrişe ve pişiğe sebebiyet vermektedir.

  Bebeklerinizin cilt sağlığı açısından, ilk dönemlerde devamlı bez değiştirmeye özen gösterin.

  Kendini kanıtlamış, bebeğinizin cildine zarar vermeyecek bebek bezlerini tercih etmeye çalışın. Ucuz etin yahnisi yavan olur lafını unutmayın. Ucuz bezin emiciliği az olacaktır ve daha fazla bez değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca bütçenizin elverdiği en iyi bezi almaya özen gösterin.

  Bebek bezi seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler, kalitesi, fiyatı ve bezin emiciliğinin yanı sıra cilde zarar vermemesidir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi