Bebek Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

30.03.2020
209
 • Bebek Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler
  Bebek cilt bakımı biraz zordur. Hangi durumlarda cilt problemlerini evde çözebilirsiniz? Hangi durumlarda hekime başvurmalısınız? Yine bu problemlerle karşılaşmamak için ne yapmalısınız?

  Pişikten korumak

  Bir bebeğin eğer sadece bez bölgesinde cilt kızarıklığı varsa, büyük ihtimalle sorun pişiktir. Özellikle çok uzun süre ıslak yada kirli kalan, çok sıkı bebek bezleri yada belli bir deterjan, sabun yada ıslak mendil markası sebebiyle, cilt tahrişi meydana gelir. Bebeğinizin bezini değiştirirken, mümkün olduğunca uzun süre bez alanını açık tutarak veya ıslandığında en kısa sürede bezini değiştirerek ve bez değişiklik yapma esnasında çinko oksit içeren krem uygulayarak pişikten korunabilirsiniz.

  Bebek Sivilcesi

  ‘Bebek sivilcesi’ ilk birkaç hafta içinde çok yaygındır. Bebeğin anne hormonlarına maruz kaldığı ana rahminde adım atar. Bu hormonlar bebeğin yağ bezlerini tıkayarak, yağ üretimini arttırır. Bebeğin burnunda veyahut yanaklarında sivilceler genellikle 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur ve tedaviye gerek kalmamıştır. Eğer döküntü üç aydan fazla devam ederse, tıbbi yardım alın.

  Bebek Doğum Lekeleri

  Her on bebekten en az birinde doğum lekesi vardır. Renk değişikliği olan doğum lekeleri, çoğu zaman kalıtsal değildir. Doğum lekeleri bebek dünyaya geldiği anda olabilir, veya bir kaç ay sonra ortaya çıkabilir. Doğum lekeleri endişelenecek bir şey değildir ve herhangi bir tedavi gerekmez. Ama eğer endişelendiriyorsa, tıbbi yardım alın.

  Atopik dermatit veya egzama:

  Egzama, bir tetikleyici sonrası oluşan bir kaşıntılı, kırmızı döküntüdür. Ailede astım, saman nezlesi yada alerji öyküsü olan çocuklarda yaygındır. Egzama, bebeğin yüzünde kırmızı, kuru, pul pul döküntü şeklinde meydana gelir. Zaman içinde bu kalın, kuru ve pullu olur. Ek olarak genellikle diz gerisinde, göğüste yahut dirsek ve bileklerde olur. Tedavi için, tetikleyici sebebi tespit edin ve ondan kaçının. Yumuşak sabun ve deterjanlar kullanın ve uygun miktarda nemlendirici uygulayın. Bunlar yardımcı eğer olmazsa tıbbi yardım alın.

  Cilt Kuruluğu

  Yavrunuz birazcık geç doğmuş ise, cilt kuruluğu olur. Alttaki cilt mükemmel, sağlıklı, yumuşak ve nemlidir. Devam ederse, tıbbi yardım alın.

  Konak

  Konak bebeğin ilk veya ikinci ayında olur ve çoğu zaman ilk yıl içinde ortadan kalkar. Ayrıca seboreik dermatit denir, konak, aşırı yağ üretiminden doğar ve pullu, mumsu kafa derisi üzerinde bulunan kabuklar, kaş ve göz kapakları, burun kenarları yada kulak arkasında görülür. Çoğu vaka nazik yıkama ve geceleri saç derisi içine badem yada zeytinyağı masaj ile kendiliğinden geçer. Konak kızarıklık veya enfeksiyona neden olursa yada vücudun diğer bölgelerine yayılırsa tıbbi yardım alın.

  İsilik

  Küçük pembe ile kırmızı tümsekler şeklinde olan, isilik, terlemeye yatkın boyun, bez alanı ve koltukaltı şeklinde bölgelerde gözükür. Serin, kuru ve gevşek giysiler isilik tedavisi için yeterlidir.

  Güneş Yanığı

  Güneş bebeğinize iyi hissettirir. Fakat bebeğinizin kırılgan cildi güsevinç maruz kalmış olduğunda yanık oluşur. Bu yüzden 6 ay boyunca direkt güneş ışığından kaçının ve daha sonra ise uygun güneş losyonu, şemsiye veya şapka kullanın. Çinko oksit içeren kremler de kullanılabilir.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.