Bebeklerde Yüksek Ateş – Ateş Çeşitleri ve Nedenleri

06.04.2020
228
 • Bebeklerde Yüksek Ateş – Ateş Çeşitleri ve Nedenleri

  Anne ve babaların en büyük endişelerinden biride çocuklarda ortaya çıkan ateş. Bu makalemizde bebeklerde oluşan ateş sorunlarını ele aldık. Ayrıca bu yazıda ateş nasıl düşürülür sorusunun cevabını da bulacaksınız.

  Yeni Doğan Bebekte Neden Ateş Olur?

  Çünkü bağışıklık sistemi gelişmediğinden dolayı, vücut enfeksiyonlara karşı savunmasızdır. Yeni doğan bebeklerde ateşlenme olması durumunda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Ateşin çıkmasının birçok farklı sebebi var. Bunlardan bazıları;

  •Gribal Enfeksiyon
  •Kızamık
  •Diş çıkarma
  •Sıcak Çarpması
  •İdrar yolu enfeksiyonu
  •Tümörler (Lenfoma, Akut Lösemi, Hipernefroma)
  •Beyin Trombozu

  Bebeklerde Ateş Ölçme

  Eğer bebeğinizde ateş çıktığını fark ederseniz, ev ortamında bebeğinizin ateşini koltuk altı, makat ve dil altından ateşini ölçebilirsiniz.
  Bebeklerde makattan yapılan ölçümlerde yarım derece düşülerek ateş dikkate alınmalıdır.
  Koltuk altı ateş ölçümü yapılıyor ise 5 ile 7 dakika aralığında koltuk altında tutulmalıdır.
  Kulak yüksek ateş ölçümünde dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Genellikle iki kulak arasında ateş farklılık gösterir. Bu yüzden derecenin kulağa tam oturmasına dikkat etmeliyiz.
  Sağlıklı ateş ölçmede en verimli bölge kulaktır. Sebebi ise kulak zarının ısısı, vücut ısısına en yakın bölge olmasıdır.

  Önerimiz : Bebek Cilt Bakımı İçin Tavsiyeler

  Bebeğin ateşini nasıl anlarım?

  Bebeğinizin avucunu yada alnını öpün. Eğer normalden fazla sıcaklık hissederseniz ve bebeğinizin vücut ısısı yüksek ise büyük ihtimalle bebeğin ateşi var. Ayrıca ateş olduğunu düşünürseniz dijital termometre ile bebeğinizin ateşini ölçebilirsiniz.

  Kaç Derece Yüksektir?

  Ateşsiz: 34-4 -37.9

  Ateşli: 38-39.9

  Yüksek Ateşli: 40 derece ve üzeri

  Bebeklerde ateş sınırı kaçtır?

  Koltuk altı ateş ölçümü 37,2 üzerinde tespit edilirse,
  Kulak ateş ölçümü 37,8 üzerinden tespit edilirse,
  Makat ateş ölçümü 38 üzerinde tespit edilirse,
  Elektronik cihazlar ile ölçümlerde 37,5 üzeri seyrediyor ise bebekler ateşli kabul edilmektedir.

  Bebeklerde Görülen Yüksek Ateş Çeşitleri

  Grip Ateşi: İlk günden itibaren hızla yükselen ateş başlaması ile titreme, başağrısı ve halsizlik eşlik ediyorsa grip ateşini işaret eder. 2-3 gün 38 ve 41 derece arası sürer ve daha sonra ateş düşer.


  Sürekli Ateş : Genellikle ateş sürekli seyreder. Sabah ve akşam ateş aralıkları 1 dereceden az olur.


  Aralıklı Ateş : Genellikle ateş belirli aralıklar ile yükselir. Genellikle apse oluşumlarında, tüberküloz ve lenfoma gibi hastalıklarda görülebilir.


  Zatürre Ateşi : Genellikle solunum yolu enfeksiyon sonrasında üşüme ve titreme ile gerçekleşir. Ateş 39-40 dereceye kadar ulaşabilir.


  Bacaklı Ateş : Her gün düşüş eğiliminde olan ateş sabahları artış gösterir. Bu düşüşler normalin üzerinde görülebilir.


  Düzensiz Ateş:  Karışık ve düzensiz ateş yükselmesidir. Kanser ve enfeksiyonlarda rastlanır.


  Sübfebril Ateş : Soğuk algınlığı olduğu zaman görülen bu ateş türü çoğu zaman 38 dereceyi geçmez.


  Ondülan Ateş : Bu ateş türü gün gün yavaş yavaş yükselirken yavaş yavaş düşmektedir. Bu dalgalı ateş türü genellikle birkaç hafta boyunca sürer.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.