Bel Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır

10.07.2020
325
 • Bel Ağrısı Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır

  Bel Ağrısı Neden Olur

  Bel ağrısı en sık görülen ağrı çeşididir.. Fakat bel ağrısı omurilik kanseri, çatlamış omurilik diskleri, siyatik, artrit, böbrek enfeksiyonları yada enfeksiyonları, omurga fıtığı gibi hastalıklar nedeni ile de oluşabilmektedir. Kronik bel ağrısı, üç aydan fazla sürerken akut bel ağrısı birkaç hafta için ya da birkaç gün sürebiliyor. Bel ağrısının 30 ila 50 yaşları arasında bulunan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bu kısmen vücutta yaşlanma ile oluşan değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yaşlandıkça, omurga ve omurga arasında bulunan sıvı içeriği ve omurga diskleri daha da kolay tahriş olur. Ayrıca, bazı kas tonusu kaybolur ve daha fazla yaralanma eğilimi görülür. Bu nedenle bel kaslarını güçlendirmek bel ağrılarını gidermek için en önemli çözümdür.

  Bel ağrısının nedenleri nelerdir?

  Bel bölgesinde bulunan kas ve arka bağlar gerilir ya da aşırı aktivite ile yırtılır. Bu durumun oluşturduğu ağrılar dinlenme ve fizik tedavi yöntemleri ile rahatlatılabilir.

  Disk hasarı ağrıları

  Bel bölgesinde bulunan omurilik diskleri yaralanmaya yatkındır ve bu risk yaşın ilerlemesi ile birlikte artar. Özellikle disklerden birinin parçalanması ya da bel fıtığı durumlarında, omurilik ya da sinir köklerine karşı diski çevreleyen kıkırdak zedelenir. Omurilik omurga arasına oturur ve diskler arasında yastık görevi gören kıkırdak kayar. Disk hasarı genellikle aniden bir şey kaldırma ya da ani hareketler sonucunda oluşur. Sırt gerginliği, disk yaralanma ağrıları genellikle 72 saatten fazla sürer. Bu durumda bel ağrısının ayağa vurması görülebilir.

  Siyatik ağrıları

  Omurilik diskinin siyatik sinirleri üzerine baskı yapması ile siyatik ağrıları ortaya çıkar. Siyatik sinirleri, bacaklardan omurgaya bağlanan sinirlerdir. Sonuç olarak, siyatik ağrısı bacaklar ve ayak ağrılarından sonra bel ağrısına de neden olabilir. Bu ağrı genellikle bir yanma ya da iğneler batması hissi gibidir.

  Spinal stenoz ağrıları

  Spinal stenoz; omurga, omurilik ve spinal sinirler üzerine baskı sonucu oluşur. Spinal stenoz en sık vertebra arasındaki disklerin dejenerasyonu nedeniyle oluşur. Sinir kökleri ya da kemikli spurs veya diskler gibi yumuşak dokular tarafından omurilik basısına neden olur. Belirtiler genellikle spinal sinirler üzerinde baskı nedeniyle oluşan uyuşma, kramp ve ciltte görülen hassasiyettir. Bu belirtiler vücutta herhangi bir yerde hissedilebilir.

  Anormal omurga eğriliklerine bağlı ağrılar

  Skolyoz ve kifoz lordoz omurga eğrilikleri anormal gelişen omurgadan kaynaklanır. Bu anormal konjenital koşullar genellikle çocukluk ve gençlik döneminde oluşur. Anormal eğrilikler, kas, tendon ve bağ dokuya bağlı ağrı oluşumuna neden olur. Aynı şekilde ergenlik döneminde gençlerin yaşadığı duruş bozuklukları da omurga üzerine baskı binmesine neden olarak bel ağrısına neden olabiliyor.

  Bel Ağrısının Diğer Nedenleri

  Yukarıdaki koşulların yanı sıra, bel ağrısına neden olan diğer koşullar da söz konusudur. Bu koşullar şunlardır:

  • Artrit (lomber osteoartrit beli etkiler ve belde ağrı oluşmasına neden olur.)
  • Fibromiyalji (Eklemlerde, kas ve tendonlarda oluşan uzun süreli ağrı ve hassasiyet.)
  • Ankilozan (Omurga kemikleri arasında eklem iltihabının olması.)
  • Spondiloz (Spinal osteoartrit; normal spinal yapı ve fonksiyon kaybına neden olabilecek dejeneratif bir bozukluktur. Yaşlanma birincil neden olsa da, konumu ve dejenerasyon oranı herkeste farklı olarak görülebiliyor.)
  • Böbrek ve mesane problemleri (Mesane enfeksiyonları şiddetli bel ağrısına neden olabiliyor.)
  • Gebelik (Hamilelikte yük artar ve bel bölgesine çok daha fazla bir ağırlık biner.)
  • Endometriozis (Rahim hücreleri vücudun diğer bölgelerinde yetiştiğinde bel ağrısına neden olur.)
  • Yumurtalık kistleri (Yumurtalık içinde ya da dışında yumurtalıkta sıvı dolu bir büyüme olduğunda bel ağrısı oluşabiliyor.)
  • Uterin fibroids (Rahim içinde kanser olmayan tümör ağrıları.)
  • Kanser

  Bel ağrısı tanısı

  Çoğu doktor, bel ağrısında tanıya yardımcı olması için fiziksel muayene ile tetkiklere başlar. Ayrıca refleksleri ve bazı duyumlara verilen tepkileri de kontrol edebiliyor. Bu bel bölgesindeki sinirlerin etkilenip etkilenmediğini belirlemek için yapılıyor. Ardından diğer tetkiklere geçiliyor. Röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılarak kemik problemleri, disk sorunları veya bağ ve tendonların neden olduğu sırt ağılarının asıl nedeni bulunmaya çalışılıyor. Doktor sırt kemikleri ile ilgili bir sorun varsa kemik taraması veya kemik yoğunluğu testi yaptırabiliyor. Sinir iletim testleri ya da Elektromiyografi (EMG) sinir hasarlarından şüphelenildiğinde uygulanır. Bel ağrısı ile birlikte bağırsakta garip hareketler, zayıflık, ateş ya da kilo kaybı gibi durumlar görüldüğünde ve doğal çözümlere rağmen bel ağrısı devam ettiğinde mutlaka hemen tıbbi yardım isteyin.

  Bel ağrısı tedavisi için ev tedavileri

  Ağrı başladıktan sonra ilk 72 saat boyunca evde doğal yöntemler önerilmektedir. Ağrı 72 saat sonra hala devam ediyorsa doktora görünmeniz gerekmektedir.

  • Dinlenin: Normal fiziksel etkinliklerinizi birkaç günlüğüne durdurun.
  • Buz uygulaması yapın: Uygulamayı genellikle ilk 48-72 saat arası yapın. Bu sürecin sonunda ısı uygulamasına geçin.
  • Buz paketleri ve sıcak su torbalarını dönüşümlü olarak kaslara uygulayabilirsiniz.
  • Bazen sırt üstü yatmak daha fazla rahatsızlığa neden olur. Bu nedenle yatarken dizlerinizi büküp bacaklarınızın arasına yastık koymayı deneyin. Eğer sırt üstü yatmak istiyorsanız bacaklarınızın altına havlu takviyesi yaparak bacaklarınızı yüksekte tutabilirsiniz. Bu belinize yapılan baskıyı azaltarak ağrının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Sıcak bir banyo genellikle sert ve düğümlü kasları bel kaslarını rahatlatır.
  • Masaj: Tipik bel ağrıları kas gerilmesi ve kas zayıflıkları, sinir ve omurilik kaymaları gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu ağrıları gidermek için çeşitli masajlar ve fizik tedavi hareketleri uygulanabilir. Masaj yaparken bitkisel yağlardan muhakkak faydalanın.

  Bel ağrısını önlemek için bazı önlemler;

  • Karın ve sırt kası egzersizleri
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Düzgün oturuş ve yürüyüş pozisyonları
  • Sert bir yüzey üzerinde uyuma
  • Doğru yükseklikte masa ve sandalyede oturmak
  • Yüksek topuklu ayakkabılar giymemek
  • Sigarayı bırakmak (Sigara içerisinde bulunan nikotin omurga disklerinin hasar görmesine ve kan akşının azalmasına neden olur.)
  • Bel ağrısına iyi gelen yağlar kullanılarak yapılan masajlar da hem kasları yumuşatır hem de ağrıyı geçiren kan dolaşımını hızlandırır.
  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.