Bel Fıtığı Nedir Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel Fıtığı Nedir Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırtımızda yukarıdan aşağıya doğru her birine omur adı verilen kemiklerden oluşur. Bu kemikler birbirine üstüne doğru dizilen, aralarında hareketi sağlayan eklemler oluşur. Bel bölgesinde bulunan eklemin bulunduğu yerden çıkmasıyla hemen arkasındaki bacak kaslarına ve sinirlere baskı yapması durumuna bel fıtığı denir. Bir nevi kemik aralarından çıkan sıvılardır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtıklarının en belirgin belirtisi genel olarak bel ağrısıdır. Hasta genellikle doktora bel ağrısı şikâyetiyle gelir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. İnsanların en çok yaptığı hata gelip geçici bir ağrı olduğu zan ederek doktora gitmeyi geciktirmeleridir. Bu gibi durumlarda fıtık daha çok ilerlemektedir.

Hastalığın ileri durumların önce bel gölgesinde daha sonrada bacağa doğru kasılmalar ve ağrılar meydana gelir.

Hastalığın en ileri durumlarında ise artık bel ağrısı tamamen ortadan kalkar. Kalça ve bacakta şiddetli ağrıyla doktora başvurabiliyor.

Genel olarak ağrı tamamen bacağa oturduğunda artık hastalığın ileri derecede olduğu ve cerrahi müdahale gerektiği anlaşılabiliyor.

Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman ve Kimler İçin Gerekir?

Her bel fıtığı hastası ameliyat olacak diye bir kaide yoktur. Hastaların %95’ i genellikle ameliyat olmadan tedavi edilirler. Temel tedavi seçenekleri ise şöyledir;

  • Yatak istirahati
  • İlaç tedavisi
  • Fizik tedavi uygulamalarıdır.

Hastaların sadece %5 i için cerrahi müdahale gerekir. Eğer bel bölgesindeki dokuları bozup sinir diplerine çok fazla baskı yapıyor ise o takdirde cerrahi müdahale gündeme gelir.

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Öncelikle her ameliyatlarda olduğu gibi bel fıtığı ameliyatlarının da belirli riskleri vardır. Halk arasında bel fıtığı ameliyatı hakkında çok fazla bilgi kirliliği mevcuttur. Unutmamalıyız ki her insanın fıtığı aynı derecede değildir. Bu nedenle herkeste aynı sonuç oluşmaz. Bir hastanın eğer fıtıkla dolaşması ameliyattan daha riskli ise bu durumda mutlak olarak cerrahi müdahale olması gerekir.

Günümüzde ameliyatlar mikroskopun altında, 30, 40 dk. lık müdahalelerle yapılıyor. Hasta bir müddet hastanede bekletildikten sonra evde istirahat veriliyor. Daha sonra günlük rutin hallerine dönebilirler. Günümüzde tıp bel fıtığı konusunda ilerleme kaydetmiştir. Dünyadaki en iyi malzemeler ülkemizde de bulunuyor. Lomber mikro denilen tekniktir. Burada ufak bir cilt açılıyor ve cerrahi mikroskop kullanılarak operasyon yapılıyor.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel fıtığından ameliyat olan kişileri erken ve sonraki dönem olarak ayırmak gerekir. Erken dönemde yani ameliyatın hemen akabinde 1 hafta yatak istirahati veriliyor. Ve en fazla evde dolaşma izni verilebiliyor. Sonraki dönemde ise artık hafif yürüyüşler, suda hafif yüzme gibi egzersizler verilebiliyor. Artık 3 hafta geçtikten sonra çalışma izni verilebiliyor.

Bel fıtığı ameliyatı sonrasında; bacaktaki ağrının hemen geçtiği görülüyor. Ameliyat yerinde ise hafif ağrı görüle bilir. Yalnız ilerleyen zamanlarda bu ağrıda kaybolur.

Ameliyat sonrası dönemlerde yani 1 ayı geçtikten sonra eğer başka bir engel yoksa hastalara mutlaka fizik tedavi önerilir. Bu fizik tedavisinde kemiklerin ve adalelerin güçlenmesi amaçlanır.

Bel Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

  • Beden yükünün artması. Obezite ve gebelik dönemlerinde bel fıtığı görülür.
  • Düşme. Kişi düşerken sert bir şekilde popo üstüne düştüğü zaman fıtık oluşması kaçınılmaz olur.
  • Ağır taşımak. Özellikle ön ağırlıklar yani göbek, gebelik, öne doğru ağır bir şey kaldırma, itme gibi durumlarda meydana gelir.
  • Genetik. Birinci dereceden yakınında varsa fıtık olabilir.
  • Hareketsiz yaşam. Kasların zayıflamasıyla birlikte fıtığa zemin hazırlanır.
Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.