BPA ve BPS Nedir?

14.05.2020
381
 • BPA ve BPS Nedir?

  BPA ve BPS Nedir?

  Yıllar önce endüstriyel üretimde kullanılmaya başlanan BPA’nın insan sağlığı için tehdit oluşturduğu ortaya çıkarıldı. Bilim insanları tarafından BPA ve BPS üzerine yapılan çalışmalar günümüzde de hala devam etmekte olup, insan sağlığına ne gibi etkiler gösterdiği gün yüzüne çıkarılmaktadır.

  BPA kullanımının zaman içerisinde zararlı olduğunun ortaya çıkarılması sonrasında, üreticiler bu sefer de BPS adı verilen bir kimyasalı kullanmaya başladı. Son zamanlarda yapılan araştırmalar BPS’nin de en az BPA kadar zararlı olduğunu bilimsel olarak kanıtladı.

  Bebek Ürünlerinde BPA Yasaklandı

  2011 yılında Türkiye’de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından alınan bir kararla; bebeklerin beslenme ürünlerinin üretiminde BPA kullanılmıyor. BPS kullanımı konusunda ise alınan bir karar bulunmuyor. Uzmanlar BPS’nin de BPA ile aynı etkilere sahip olduğuna vurgu yapılmaktadır. İlerleyen süreçte ilgili mercilerin BPS için de aynı kararı vermesi gerektiğinin altı çiziliyor.

  BPA ve BPS Neden Kullanılıyor?

  Bisfenol-A (BPA) ve BPS (Bisfenol-S) plastik ürünlerinin üretiminde sıklıkla kullanılıyor. BPA adı verilen malzeme plastiklerin ısıya dayanıklı bir hale getirilmesi ve sağlamlaştırma işlemleri için tercih edilmektedir. BPS de benzer şekilde kullanıldığı plastiği ısıya dayanıklı hale getirip, sağlamlığını artırmaktadır.

  Dünya genelinden birçok bilim insanı ve kurulu tarafından yapılan çalışmalarda her iki malzemenin de kanserojen olduğu ve ayrıca hormon yapısını bozduğu ortaya çıkarılmıştır.

  BPA yerine kullanılmaya başlanan BPS’nin insan sağılığına zararları şu şekilde sıralanıyor;

  • Östrojen hormon yapısını bozmaktadır.
  • Hücrelerin çalışma mekanizmasını bozarak kanserojen etki ortaya çıkabilmektedir.
  • Diyabet
  • Obezite
  • Hipertansiyon
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • Hormonal bozukluklara bağlı hastalıklar
  • Çocuklarda cinsel açıdan erken gelişim ve üreme problemleri

  Zararlarından da görüldüğü üzere gıda ile teması olan plastik ürünlerin BPA ve BPS olmadan üretilmesi gerekiyor. Uzmanlar tarafından özellikle bebek ürünlerinde bu konuda hassas davranılmasının büyük bir önem arz ettiği belirtilmektedir. Günümüzde BPA ve BPS kullanılmadığını klinik ortamlarda kanıtlamış markalar yer alıyor. Bu ürünler satın alırken mutlaka güvenilir markaların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

  MOBİL REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.