Bronşit Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Bronşit Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Hepimizin hayatında en önemli şey sağlıktır ve sağlıklı olduktan sonra geri kalan sorunlarımızı bir şekilde halledebiliriz. Günlük hayatımızda sık sık çevremizde sağlıkla ilgili konu açılınca benim bronşitim var kelimesini duyarız.

Peki, bronşit nedir? Bronşit hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Bu sorulara birlikte cevap bulalım.

Bronşit Nedir?

Bronşlar, solunumla dışarıdan alınan havanın, oksijenlendirdiği kanın alveol keseciklerinin taşındığı orta ve geniş hava yollarıdır. Bronşit ise, bu yolların bir takım nedenlerden dolayı dışarıdan alınan oksijenlerin ralveollere rahatça ulaşılamaması durumudur.

İki tip bronşit vardır:

Akut Bronşit: Virüs ya da bakteri gibi mikropların sebep olduğu alerji ve enfeksiyon çeşididir. Alerjiye neden olan durum ortadan kalktığı zaman iyileşir.

Kronik Bronşit: Genel olarak sigara kullanımı sonucunda meydana gelen kronik akciğer hastalığıdır. Kronik bronşit, akut bronşit gibi kolay tedavi edilemez.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit hastalığında bazı belirtiler sıkça görülmektedir. En belirgin belirtiler de, nefes darlığı, Şiddetli öksürük, nefes alıp verirken hırıltılı bir ses çıkarma yer alır.

Bunların yanı sıra bronşitte şu belirtilerde gösterir:

 • Öksürük sırasında meydana gelen yeşil veya sarı balgam
 • Vücutta meydana gelen ateş
 • Burunda meydana gelen tıkanıklık, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi semptomlara da rastlanır.

Bu belirtiler akut bronşitin belirtilerdir.

 • Sürekli tekrarlanan şiddetli akciğer enfeksiyonu
 • Düşük oksijene bağlı meydana gelen siyanoz 
 • Sürekli olarak yorgun hissedilmesi
 • Yürüyüş yaparken ya da hızlı hareket edince meydana gelen nefes darlığı 

Yukarıdaki belirtiler kronik bronşit hastalığını belirtilerdir.

Tanı Yöntemleri

Yukarıda belirtilen semptomlarla hekimimize başvurduktan sonra hekimimiz bizim tıbbi geçmişimizi dinleyip bize fiziki muayene yapar. Bu muayeneden sonra şu testleri yapar:

 • Kan tetkikleri
 • Balgam testi
 • Spirometre
 • Arteriyel kan gazı
 • Akciğer Röntgen
 • Bilgisayar tomografi taraması

Tedavi Yöntemleri

Bakteriyel kaynaklı bronşitler antibiyotik kullanarak tedavi ediliyor.

Bu tedavi yöntemi akut bronşitlere ait bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca akut bronşit virüsten kaynaklıda olabileceği için herhangi bir antibiyotik kullanmadan da iyileşebiliyor. Fakat semptomlar kontrol altına alınıp daha fazla ilerlememesi için bir takım tedaviler uygulanır.

Bun tedavi yöntemleri genel olarak bronşları rahatlatmak ve mukusun koyulaşmasını engellemek için uygulanır. Mukusun tıkamaması için kişiye çeşitli ilaçlar verilir. Bunların yanı sıra bol su tüketimi ve alerjiye sebep olacak maddelerden uzak durmakta bu tedavi sürecinde yapılması gereken şeylerdir. Bazen bronşit belirtileri daha uzun olabilir. Belirtiler üç aya yakın sürerse kronik bronşit olarak tanı konabilir. Kronik hastalığı olan ve aynı zamanda akut bronşit belirtileri gösteren kişilerde, ileri yaşlı ve risk grubundaysa antibiyotik tedavisi uygulanabilir. 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi