Cilt Hastalıkları ile Beslenme İlişkisi

16.07.2021
16
 • Cilt Hastalıkları ile Beslenme İlişkisi

  Cilt Hastalıkları ile Beslenme İlişkisi

  Cilt rahatsızlıkları çoğu zaman genetik olabilir. Ancak beslenme ile alakalı olan cilt hastalıkları da görülmekte. Bu yüzden cilt hastalıklarında beslenmenin önemi çok yüksek. Eğer cildinizde istenmeyen kırışıklık, yağlanma, sivilce ve yaralar görülüyorsa bu konuda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

  Yağ Tüketimi

  İlaç kullanımına başlamadan önce bir süre doğal yollarla tavsiye edilen gıdaları tüketerek bir tedaviye gidilmesi her zaman için faydalı olacaktır.

  Yağ cildin düşmanı olarak bilinmekte. Tüketildiği zaman direkt olarak vücuttaki yağ oranının yükselmesine sebep oluyor. Bu da deri de yağlanmaya sebep olmakta. Çünkü yağlar vücuttan terleme yoluyla dışarı atılıyor. Yağlı bir cilt üzerinde ise çok çeşitli metabolizmalar barınabiliyor. Bu metabolizmalar başta sivilce oluşumu olmak üzere diğer cilt problemlerinin yaşanmasına da sebep olmakta.

  Önerilen Yazı : Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Ürünü

  Cilt Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Tüketilmeli?

  Cilt hastalıklarında beslenmenin önemi oldukça fazla. Güzel bir cilde sahip olmak için uzmanlar özellikle tüketilmesi gereken bazı gıdalar üzerinde duruyorlar. Ülkemizde tüketimi çok fazla olmayan brokoli bu konuda başı çeken gıdalardan. En büyük özelliği ise brokoli tüketiminin cildi zararlı güneş ışıklarından koruması. Özellikle açık alanlarda güneş altında çok zaman geçiren birisiyseniz bu sebze imdadınıza yetişecektir.

  Meyve olarak avokado tüketilmesi de cilt hastalıklarına iyi gelecektir. E ve C vitamini içerdiği için cildin pürüzsüz olması üzerinde etkili olacaktır. Elbette bunun için istikrarlı bir şekilde tüketilmesi gerekmekte. Bununla birlikte salatalık tüketilmesi de önemli. Uzmanlar salatalık tüketilmesi sırasında salatalık kabuklarının da yüzünüzün üzerinde 30 dakika kadar bekletmenin cildi yumuşattığını ve gereksiz yağlanmadan koruduğunu belirtiyorlar. Aynı şekilde patates tüketimi ve patates kabuğu da tıpkı salatalık kabuğunda olduğu gibi cildin yumuşaklığını gün içinde uzun saatler koruyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.