Cilt Kanseri, Nedenleri, Tanısı ve Çeşitleri

06.04.2020
196
 • Cilt Kanseri, Nedenleri, Tanısı ve Çeşitleri

  Cilt Kanseri

  Kanser Çeşitleri Nelerdir?

  Cilt kanseri çeşitleri 3 gruba ayrılmaktadır.

  Bazal Hücreli Karsinom


  Genellikle güneşe maruz kalan yüz ve boyun gibi kısımlarda görülmektedir.
  •    Sedefimsi, mumsu ve inciye benzer kabarıklıklar
  •    Et renginde veya kahverengi renk şeklinde lezyon ve düz

  Skuamöz Hücreli Karsinom


  Sıklıkla kulaklar, eller ve yüz gibi kısımlarda ortaya çıkmaktadır. Cilt rengi koyu kişilerde, güneşe maruz kalmayan cilt alanlarında gelişmesi riski fazladır.
  •    Kırmızı nodül ve sert
  •    Kabuklu ve pullu düz lezyon

  Melanoma

  Melanoma, vücudun her bölgesinde belirti vermeden cilt üzerinde gelişir veya cilt beninde ortaya çıkar. Bu kanser türü güneşe maruz kalmayan kadın ve erkeklerde meydana gelir. Melanoma cilt renkleri ayırmaksızın tüm kişilerde görülebilir.
  •Kahverengi ve koyu benekli lekeler
  •Büyüklük, renk ve his değişikliği kanamanın izlendiği cilt beni
  •Ayak tabanı, parmak uçları, ağız, burun , vajen, anüs etrafında koyu renkli lezyonlar
  •Kırmızı, beyaz, mavi renklerde düzensiz küçük lezyonlar

  Ayrıca daha az görülen bazı cilt kanseri türleri

  1-) Kaposi sarkomu : Cilt damarlarında gelişen ve nadir rastlanan cilt kanser türüdür. Kaposi sarkomu cilt üzerinde mor ve kırmızı renkli yamalar şeklinde izlenir.  Kaposi sarkomu doğal bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülmektedir.


  2-) Merkel Hücreli Karsinom: Bu karsinom kendini cildin alt kısmında, üzerinde ve saç köklerinde parlak ve sert nodüller şekilde gösterir. Çoğunlukla boyun ve baş bölgesinde izlenen bu karsinom parlak ve serttir.

   

  3-) Yağ Bezi Karsinomu: Agresiftir, yağ bezlerini hedef alır. Ağrısız ve sert nodül şeklinde vücudun herhangi bir bölgesinde görülen bu tür nadirdi.

  Cilt Kanserin Tanısı

  • Doktorunuz cildinizi muayene eder. Cildinizdeki değişkenlerin kanser mi, değil mi belirlemek için cildinizi inceler. Tanıyı doğrulamak için bazı testler ister.
  • Doktorunuz “cilt biyopsisi” yani cilt üzerinden şüpheli alandan bir doku alınmasını ister. Doktor alınan dokuları laboratuvar ortamında inceler. Ve eğer kanser teşhis ederse türünü belirtir.

  Cilt Kanseri Nedenleri

  Cilt kanseri, Cilt hücre DNA’larının mutasyona uğraması sonucu meydana gelir. Mutasyon sonucu hücreler anormal büyümeler gösterir ve kontrol edilmez şekle dönüşerek kitle oluşturur. Cilt hücrelerinde oluşan mutasyon nedeniyle cilt kanseri oluşmaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.