Cinsel İçerikli Rüyalar Görmek

09.05.2021
56
 • Cinsel İçerikli Rüyalar Görmek

  Rüya görmek hemen hemen her uyku karşılaşılan bir durum. Bazı rüyalar akılda kalmasa da bazıları çok daha etkili ve akılda kalıcı olabiliyor. Bazı durumlardaysa görülen rüyadan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hayatta karşılaşılan bir durum neticesinde hatırlanabiliyor. Rüyalar içerik olarak da değişiklik gösteriyor. Korkunç rüyalar halk arasında kabus olarak bilinmekte. Bununla birlikte bazı durumlarda cinsel içerikli rüyalar da görülebilmekte. Bilim adamları yaptıkları araştırmalarda bu rüyaların hangi koşullarda görüldüğünü açıklamaya çalışıyorlar.

  
  
  
  
  

  Uyku Pozisyonu

  Yapılan araştırmalar cinsel içerikli rüyaların görülme sebeplerini kişilerin uyku pozisyonları ile alakalı olabilmesi üzerine yoğunlaştı. Bu yüzden bu tarz rüya gören kişilerin hangi pozisyonda uyuduklarını araştırdılar. Yan, sırt üstü ve yüz üstü yatan insanlar içinde en çok cinsel içerikli rüya görenlerin yüz üstü yatanlar olduğu sonucuna varıldı. Bununla birlikte enteresan olan ise yüz üstü yatanların diğer pozisyonlarda yatanların sadece %5’i kadar olmaları.

  Cinsel İçerikli Rüyalar Görmenin Bilimsel Açıklaması

  Araştırmacılar yüz üstü uyuyanların neden cinsel içerikli rüyalar gördüklerinin bilimsel bir açıklamasını yapmaya çalıştılar. Yüz üstü uyurken göğüs kafesinde oluşan baskının kişiyi horlamaya zorlaması ve bu horlama hissinin beyne cinsellikle ilgili sinyaller gönderdiği uzmanlar tarafından açıklanan sebeplerden bir tanesi. Bu da cinsel rüyaların görülmesiyle sonuçlanıyor.

  İnsanların uydukları ortamın da rüya üzerinde bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek. Uyurken insan, içinde bulunduğu ortam ile olan bağlantısını koparmıyor. Bu sayede ortam direkt olarak görülen rüyalar üzerinde bir etki yaratıyor. Ortamın cinsel içerikli rüyalar üzerinde bir etkisinin olup olmadığı ise şu anda net bir şekilde bilinmiyor. Bununla birlikte uyku sırasında sık sık uyananlar ya da uykusu hafif olan kişilerin gördüğü rüyalar daha çok kabus olarak nitelendirilen rüyalardan. Bunun sebebi ise sürekli olarak uyanmanın verdiği rahatsızlık.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.