Çocuklarda Cinsel Kimlik Oluşumundaki Sorunlar

14.05.2020
131
 • Çocuklarda Cinsel Kimlik Oluşumundaki Sorunlar

  Bir çocuğun dünyaya gelmesiyle birlikte cinsiyeti kesinleşirken anatomik olarak cinsiyeti bellidir. Doğal olan bir süreçte genellikle çocuğun cinsel kimliğinin dogmatik cinsiyeti üzerinden gelişmesi şeklindedir. Erkek doğan bir çocuğun erkek cinsiyetini kabullenmesi ve buna uygun davranış sergilemesi, kadının da kendini kadın olarak algılaması ve benimsemesi beklenmektedir. Çocuklarda cinsel kimlik açısından bazı faktörler oldukça etkilidir. Bu faktörler ise;

  • Çevreden ve aileden çocuğa yönelik sergilenen yanlış tutumlar,
  • 2-7 yaş arasında ve ergenlik döneminde yaşanan olaylar,
  • Aile içi yaşanan travmatik olaylar,
  • Cinsiyete uygun olan veya uygun olmayan davranışların eleştirilmesi veya desteklenmesi cinsel kimlik oluşumunu etkilemektedir.

  Aile ve Çevrenin Etkisi

  Çocuklarda cinsel kimlik konusunda oyuncak seçiminden, arkadaş ilişkilerine ve davranışlara kadar geniş bir veri söz konusudur. 3-4 yaşlarında bir çocuk cinsiyetini algılar ve cinsiyeti sorulduğunda doğru olarak yanıtlamaktadır. Bazen hemcinsi olan ebeveynini rakip olarak görürken karşıt cinsiyetten olan ebeveynine de hayranlık beslemektedir. Çocuklarda cinsel kimlik oluşumunda özellikle hemcinsine özenme ve taklit etme davranışları doğaldır. Bu tür eylem ve davranışlar içselleştirildikçe cinsel kimliği zamanla olgunlaşacaktır. Ailedeki rollerin yön değiştirmemesi ve kadın erkek rollerinin net ve belirgin olması sayesinde çocuğun o rolle ilgili aidiyet duygusu netleşirken, cinsiyet rollerinin belirsiz olduğu ailelerde ise çocuklar kimlik bocalaması veya sorunları yaşamaktadır. Örneğin; aferin sana erkek gibi kız veya kız gibi ne kadar güzel oğlan şeklinde yakıştırmalardan da muhakkak kaçınılması gereklidir. Çocuklarda cinsel kimlik oluşumunda bu konuda çok önemli ayrıntılar söz konusudur. Çocuğun biyolojik cinsiyetine özgü davranışlarının övülmesi ve vurgulanması onun kendi cinsel kimliğinin benimsenmesi açısından destekleyici olacaktır.

  Erkek Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları

  Çocuklarda cinsel kimlik sorununun erkek çocuklardaki yansıması erkek çocuğunun kız olma isteği ile kendini kız gibi hissetme durumu şeklinde ortaya çıkmaktadır. Erkek cinsiyetine ait anatomik beden yapısıyla ilgili şikayetleri olan erkek çocuklarında kadın cinsel organlarına özenme, kadın bedenini beğenme ve annesi ya da ablası gibi olma hayali söz konusudur.

  Çocuklarda cinsel kimlik yönelimlerinde bir sorun olduğunu anlatan en iyi örneklerden biri ise erkek çocuğunun annenin takılarına ve elbiselerine ilgi duyması şeklindedir. İleriki zamanlarda da makyaj yapmak istemesi, pantolonu sevmemesi, kolye, küpe ya da bilezik takma gibi hevesleri belirginleşmektedir. Jest ve mimiklerinde kadınlara ait alıntılar ve benzemeler olan erkek çocuklarının arkadaşları da genelde kızlardan oluşmaktadır. Kızların oynadığı oyuncaklara ilgi duyarken spora veya maçlara olan ilgisi çok azdır. Bazı çocuklarda da kız olma isteği asla yoktur ama giyimlerinde veya oyunlardaki rollerinde karşı cins gibi davranma ve kız çocuklarının olduğu arkadaş gruplarında olma arzusu oldukça fazladır. Cinsel kimlik bozukluğunun daha hafif bir çeşidi için bu şekilde bir durum örnek verilebilirken mutlaka dikkate alınması gereken belirtilerden olduğu da asla unutulmamalıdır.

  Çocuklarda cinsel kimlik bozukluğunun en net teşhisi için ergenlik belirtileri ile başlayan süreç takip edilmelidir. Arkadaş çevresinde bir yer edinemeyen cinsel kimlik problemi olan çocuklarda sosyal geri çekilmeyle birlikte öfke veya içe kapanma durumları yaşanmaktadır. Genelde hormonal bozukluklar nedeniyle yaşanan bu duruma bazı etkenler de neden olabilmektedir. Öncelikle annenin çocuğunu bilinçli ya da bilinçli olmadan karşı cinse özendirici şekilde oyuncak alması ya da öyle giydirmesi gibi tavırlar oldukça önemlidir. Ailede erkek çocuğunun rol model alabileceği bir figürün olmaması yani babanın ayrı olması ya da ölümüne binaen dayı, amca ya da abi gibi erkek modellerinin olmaması cinsel kimlik bozukluğuna neden olabilmektedir. Annenin erkeklere aşırı öfkeli olması ya da annenin erkeksi tavırları da çocuğu etkileyen psikolojik faktörlerdendir.

  Kız Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları

  Çocuklarda cinsel kimlik bozukluğu ya da sorunları açısından kız çocuklarının; kendini erkek gibi hissetmesi toplumda daha az göze batan bir durumdur. Ayrıca bazı çevrelerde ya toplumda ‘erkek Fatma’ şeklinde sıfatlandırılan kız çocukları için de; böyle bir cinsel kimlik sorunundan bahsedilememektedir. Cinsel kimlik bozukluğu olan kız çocuklarının beden yapılarıyla ilgili olan şikayetleri; oldukça dikkat çekici bir seviyededir. Örneğin; ileride penislerinin olacağına inanırlar, ayakta işemeye çalışırlar, göğüslerinin büyümesinden ve regl olmaktan çok rahatsız olurlarken; göğüslerinin büyümesini engelleyerek saklamak isteyen tavırları olmaktadır. Konuşması ve hareketleri erkeksi olan kız çocuklarının erkek giysi ve aksesuarlarını tercih etmesi dikkat çekmektedir. Kolye ve küpe takmayı reddeden tavırlarının yanı sıra uzun saçı sevmezler ve erkek çocuklarının olduğu çevre ve gruplara katılmayı seçerek eğilimlerini belli etmektedirler.

  Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları Fark Edildiğinde Ne Yapılmalıdır? 

  Çocuklarda cinsel kimlik oluşumunda yaşanan değişimler ve dalgalanmalar haricinde; çocukta rastlanılan herhangi bir çabada ona kızmak ve azarlamak yanlış bir tutumdur. Çocuğunda karşı cinse benzeme çabası gören aileler ;asla aceleci davranmamalı ve kolay çözümlenebilecek olan bir olayı zorlaştırmamalıdır. Ancak bu tarz hareketlere tepkisiz kalarak ve onaylıyor tarzda davranmakta hatalı bir bakış açısıdır.

  Bu duruma neden olan dinamikleri ortaya çıkarmak için acilen psikiyatrik yardım alınması gereklidir. Anne ve babanın çocuklarda cinsel kimlik oluşumundaki temel rolü çocuklarına kadınlığı ve erkekliği öğretmektir. Baba oğluna bu konuda erkekler arasındaki ilişkilerin yanı sıra; karşı cinsle olan ilişkiler konusunda açıklamalar yaparken anne de kızına bu şekilde bilgilendirmeler de bulunmalıdır. Bazen de anne oğluna baba da kızına bu durumlar hakkında yardımcı olarak bilgilendirmeyi ihmal etmemelidir. Çocuklarda cinsel kimlik problemlerinin erken fark edilmesi olumlu yönde çözüm olmaktadır. Ebeveynler böyle bir davranış modeli olduğunu önemsemeyerek ya da kabullenerek bu durumu ötelerken; erken alınabilecek bazı önlemler ile bu durumun düzeltilerek sağlıklı bir cinsel kimlik oluşumu desteklenebilmektedir.

  Çocuklarda cinsel kimlik yönelimleri hakkında uzman doktor ve psikiyatrların bir teşhisi söz konusu olduktan sonra; hem anne hem de babaya yönelik danışmanlık ve psikoterapi uygulamaları kesinlikle gereklidir. Daha sonra da çocuğa yönelik psikolojik destek süreci uygulanması söz konusudur. Çocuklarda cinsel kimlik eğilimlerinde dışlayan veya şiddet gösteren aileler kötü bir tutum göstermektedirler. Çocuklarını tamamen kaybederek hayatın içerisinde farklı yönlere giderek zarar görmelerine neden olan olumsuz yaklaşımların yerine; hoşgörü sunarak cinsel kimliği konusunda farklı yönelimleri olsa da çocuğun benimsenmesi ve dışlanmaması gereklidir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi