Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içerisinde yer alan gluten isimli maddeye karşı bağışıklık sisteminin anormal tepki vermesine Çölyak hastalığı nedir. Genellikle 1 yaşından itibaren gluten içeren besinlerin tüketilmesiyle beraber ortaya çıkabiliyor. Hastalık kronik olarak bilinir. Ancak tedavi edilebiliyor. Gluten içeren besinler diyet listesinden çıkarılarak hastalığın da önüne geçilebiliyor.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Bu hastalık türü dünyada her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Dünyada her 70 ile 200 kişiden birinde bu hastalığa rastlayabilirsiniz.

Çölyak hastalığı, ince bağırsakta oluşan iltihaplanma sonucunda belirti vermeye başlar. Bağışıklık sistemi de gluten içeren besinlere karşı anormal tepki vermeyi sürdürür ve iltihap süreci hızlanmaya başlar. Çölyak hastalığında ortaya çıkan iltihap bu süreç sonunda ise kendi vücuduna zarar vererek antikorlar oluşturmaya başlar. Yani ne kadar çok besin alınırsa alınsın, vücutta doyma hissi tam sağlanamaz. Yine uzmanlar bu hastalığın otoimmün mü yoksa alerjik bir hastalık mı diye araştırmalarını sürdürüyorlar. Bağışıklık sistemi, zararsız olan bu glutene karşı aşırı tepki verdiği için alerjik kökenli olduğunu da düşünmektedirler.

Çölyak Hastalığının Nedenleri

Glutene karşı tahammülsüzlükten dolayı ortaya çıktığı düşünülen bu hastalığın kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Hastalığın ortaya çıkışında temel faktör olarak ebeveynlerin geldiği söyleniyor. Kişinin beslenme şekli hastalığı besleyici bir unsur olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Önerilen Yazı : Vücuttaki Toksinleri Atmak İçin Neler Yapılabilir?

Daha önce de belirtildiği gibi Gluten, buğday, çavdar, yulaf ve arpa tüketimiyle hastalık tetiklenebiliyor. Tüm bunlara karşılık mısır, soya, patates ve pirinç gibi gluten içermeyen besinler de hastalar tarafından tüketilebiliyor.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastaları kendilerini rahatsız eden yiyecekleri tükettiği zaman belli başlı belirtiler görmeye başlarlar. Bunlardan en fazla görüleni ise karın ağrısı ve yağlı ishaldir. Bu şikâyetlerden sonra da kronik şikâyetler devam edebiliyor. Uzun vadede ise kişilerde kilo kaybı görülmeye başlanır.

Diğer belirtilere baktığımızda ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Kaşıntılı bir biçimde ortaya çıkan cilt döküntüleri,
  • Halsizlik, dilde yanma gibi kansızlık belirtileri,
  • Kemik ağrıması, kas zayıflığı,
  • A vitamini eksikliği nedeniyle gece körlüğü yaşanması,
  • Depresyon bulguları,
  • Ses kısıklığı,
  • Eklem problemleri,
  • Dikkat bozukluğu gibi şikâyetler sıralanabiliyor.

Peki, bu hastalığa tanı nasıl konulmaktadır?

Uzmanlar çölyak hastalığı olanların sadece %20’sine kesin tanı koyabildiklerini söylemişlerdir. Tanıyı sağlamak için doktor tarafından fizik tedavi yapılmaktadır. Ayrıca doktorunuz çölyak hastalığı için sizlerden farklı testler de isteyebiliyor.

Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Bu hastalığın tedavisinde yapılacak tek seçenek diyet listenizden gluten içeren besinlerin çıkarılmasıyla olmaktadır. Bunun için de gluten içeren besinler tespit edilmelidir. İrmik, makarna, erişte, kek, börek ve bulgur gibi yiyecekler gluten içermektedir. Doktorunuz sizleri öncelikle bir diyetisyene yönlendirir.

Akabinde diyetisyeniniz de gluten içeren besinleri diyet listenizden çıkarır. Bu sayede birkaç hafta içinde ince bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaların azaldığı fark edilebiliyor. Akabinde birkaç hafta içerisinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Kendinizi çok iyi hissetmeniz için tabii ki 2-3 ay kadar zamanın geçmesi gerekmektedir. Özellikle Çölyak hastalığı çocuklarda yetişkinlerden daha hızlı bir şekilde iyileşme göstermektedir.

Yanlışlıkla gluten içeren besinler tüketirseniz karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetleri yine görebilirsiniz. Bazı hastalarda ise bu şikâyetler hiç görülmez. Fakat yine de bu hastalığın tekrar ortaya çıkmayacağı anlamına gelmemektedir. Eğer cildinizde ciddi bir beslenme bozukluğu varsa doktorunuz sizlere vitamin takviyeleri verebilir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi