Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

24.04.2020
203
 • Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Koronavirüs salgını yayılmaya başladıkça, halk arasında corona virüs hakkındaki araştırmalarda artmaktadır. Ancak birçok insan, sağlam olmayan kaynaklardan edindiği bilgilerle, virüs hakkında yanlış yönlenmektedir. Corona virüs hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilimsel araştırmaları da dikkate alarak, en covid-19 hakkındaki yanlışları bir araya getirdik.

  Corona Virüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Virüs Her Yüzeyde Aynı Sürede Barınabilir

  Virüs hakkındaki yanlışlardan biri, her yüzeyde barınabileceği süreyle ilgilidir. Oysa virüsün çelik yüzeylerde 5,5 saat, bakır yüzeylerde 1 saat, plastik yüzeylerde 6,8 saat ve mukavvalar üzerinde ise yaklaşık 4 saat yaşadığı tahmin edilmektedir.

  Virüs Hava Sıcaklığıyla Birlikte Bitecek

  Corona virüs hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en yaygın olanı, virüsün hava sıcaklığıyla birlikte yok olacağı yönündedir. Oysaki bu bilginin, tamamen gerçeği yansıttığını söylemek mümkün değildir. Virüsün sıcak havalarda yok olacağına dair bilimsel bir kanıt olmadığı gibi ortaya çıktığı günden beri sıcak ülkelerde, salgının devam ettiği görülmüştür.

  Ancak genel tahminler, hava sıcaklıklarının artmasıyla kış aylarındaki yayılma hızına göre virüsün yayılmasının daha yavaş olacağı yönündedir. Burada insanların iyi havalarda dışarı çıkma ve daha fazla gezme isteklerini de dikkate aldığımızda, bununda pek mümkün olmayacağını söylemek mümkündür.

  Soğan ve Sarımsak Virüse Karşı Korur

  Yine halk arasında soğan, sarımsak, turşu ve benzeri besinler tüketmenin, virüse karşı koruyacağı yönünde bir yanlış algı bulunmaktadır. Bu besinler özellikle de sarımsak ve soğan, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesinde önemli rol oynamaktadır.

  Ancak bu besinleri tüketmek, virüsün bulaşmasını engellemek adına hiçbir etkiye sahip değildir. Sadece virüs bulaştıktan sonra bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalık esnasında vücudun virüsle daha sağlam bir şekilde mücadele etmesine yardımcı olur.

  Antibiyotik İlaçlar Virüse Karşı Korur

  Covid-19 hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında, antibiyotik ilaçlarda ayrı yer tutar. Bu ilaçların virüsün bulaşmasını engelleyici ya da bulaştıktan sonra tedavi edici katkısı yoktur. Tedavi sürecinde kullanılan yöntemler farklı olduğu gibi bu süreçte doktor tavsiyesi ile ilaç kullanımı, ciddi önem taşımaktadır.

  Sokakta Kalabalık Ortamlarda Olmayanlara Virüs Bulaşmaz

  Kalabalık ortamlardan uzak kalmanız, virüsün bulaşma ihtimalini en aza indirecektir. Ancak bu virüsün kesin bulaşmayacağı anlamına gelmemektedir. Kesin olmasa da, kimi uzmanlar virüsün havada bir süre asılı kaldığını açıklamaktadır. Böyle bir ihtimalin olması, çevrenizde hiç kimse yokken bile virüsün bulaşma ihtimalinin olduğunu göstermektedir.

  Corona virüs hakkında doğru bilinen yanlışlar sadece bunlarla sınırlı olmayıp, bunlara benzer birçok yanlış bilgi bulunmaktadır. En doğru bilgileri, işin uzmanı olan bilim insanlarının ortak açıklamalardan edinmek daha faydalı olacaktır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.