Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

26.04.2020
188
 • Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

  Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

  Corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları başlığı altında verdiğimiz bilgileri dikkate alın. Böylece bağışıklık sisteminizin daha güçlü hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki bu öneriler corona virüse has bir durum değil. Genel olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

  Bağışıklık sisteminin güçlü olması virüsün bulaşmasına engel olmasa bile vücudun hastalık ve virüslere karşı mücadelesinde, önemli rol oynamaktadır. Covid-19 vakalarında da görüldüğü üzere uzmanlar, bağışıklık sistemi güçlü olan kimselerin virüse karşı mücadelesinin daha sağlam olduğunu ve hastanın iyileşme ihtimalinin daha yüksek olduğuna vurgu yapmaktadırlar.

  Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

  Zararlı Alışkanlıkları Terk Edin

  Uyuşturucu, alkol ve sigara gibi bağımlılıklar ya da bu tip zararlı maddelerin kullanılması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak vücudun hastalık ve virüslere karşı savunmasız hale gelmesini sağlamaktadır. Bugüne kadar yapılan tüm bilimsel araştırmalar, zararlı alışkanlıkların bağışıklık sistemini zayıflattığını göstermektedir.

  Uyku Düzeni ve Kalitesi

  Düzenli uyku ve uyku kalitesi de, yine corona virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları arasında yer almaktadır. Doğrudan bir etki olmasa bile, bağışıklık sisteminin diğer etkilerle güçlenmesini sağlamak için düzenli ve kaliteli uyku şarttır.

  Temiz Hava

  Bağışıklık sisteminin güçlü olması için en önemli etkenlerden biri, oksijen ve alınacak oksijenin kalitesidir. Bu nedenle şehir hayatı yaşayanların bağışıklık sistemi, doğa ile iç içe yaşayan kişilere göre daha zayıftır. Bu genel bir kanı olduğu gibi bilimsel bir veri olup, şehirde yaşayan insanların bağışıklık sistemlerinin güçlü olması da muhtemeldir.

  Psikoloji

  Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için, sağlıklı bir psikolojide doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkili olmaktadır. Buna göre stresli dönemlerde vücudun salgıladığı hormonların, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

  Aşırı stres ve özelliklede depresyon, psikolojik olduğu kadar fiziksel olarak da bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır.

  Corona Virüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

  Düzenli ve sağlıklı beslenmek genel olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olsa da, aşağıda bahsi geçen besin kaynakları bağışıklık sisteminin güçlenmesinde daha fazla yarar sağlamaktadır.

  Yulaf

  Uyarıcı bir özelliği bulunmasının yanı sıra, yulafın kanserde dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı vücudun daha iyi mücadele etmesini sağlamaktadır. Uzmanlar düzenli bir şekilde yulaf tüketilmesinin, bağışıklık sisteminin güçlenmesindeki rolünün büyük olduğunu söylemektedir.

  Su Tüketimi

  Günlük en az 2,5 litre su tüketilmesi, vücudun sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Genel sağlığa birçok faydası bulunan su tüketimi, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde faydalı olmaktadır.

  Soğan ve Sarımsak

  Doğal birer antibiyotik olma özelliği taşıyan soğan ve sarımsak, düzenli olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle sarımsağın etkileri sadece bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda genel sağlık üzerinde de olmaktadır.

  Kefir ve Yoğurt Tüketimi

  Probiyotik etkiye sahip olan besin kaynaklarının. Bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına yardımcı olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda görülmüştür. Kefir ve yoğurt tüketilmesi de, probiyotik özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

  Yeşil Çay

  İçeriğindeki kateşin maddesiyle antioksidan özelliğe sahip olan yeşil çaylar, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesi ve kalbin güçlenmesinde faydalı olan yeşil çay, düzenli olarak tüketilmelidir.

  Balık

  Muhteşem bir besin değerine sahip olan deniz balıkları. İçerdiği Omega 3 yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemine fayda sağlamaktadır. Deniz balıkları genel içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi birçok önemli hastalığında önlenmesine yardımcı olmaktadır.

  Zencefil

  Taze ya da toz zencefil tüketimi, farklı vitamin ve mineraller bakımından zengin yapıya sahiptir. Lif değeri de oldukça yüksek olan zencefil, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında tavsiye edilmektedir.

  Corona virüs için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları listesinde verdiğimiz bilgiler, bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirmektedir. Bu nedenle virüs salgınının artarak devam ettiği şu günlerde, yukarıda sayılan besin kaynaklarının düzenli tüketilmesi ve diğer tavsiyelerinde uygulanması önerilmektedir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.