Koronavirüs Sürecinde Maske Kullanımı

Koronavirüs Sürecinde Maske Kullanımı

Koronavirüs sürecinde maske kullanımı

Pek çok kişinin kafasının karışık olduğu konular arasında yer alıyor. Bu da en büyük yanlışlardan bir tanesi olan aynı maskenin bir defadan fazla kullanılmaması kuralına uyulmamasını sağlamakta. Bu yazımızda dışarı çıkarken takmamız gereken maskelerin nasıl kullanılması gerektiği yönünde çeşitli bilgiler vereceğiz.

Maskeyi Bir Defa Kullanın

Sağlığınız açısından yukarıda da belirttiğimiz gibi her maskenin bir defa kullanıldıktan sonra atılması gerekiyor. Çünkü dış ortamda koronavirüs ile karşılaşıldığında doğrudan etkilenen madde maskeler olmakta. Eğer mümkünse kullandığınız maskeleri tekrar eve sokmadan bir ağzını bağladığınız bir poşetin içinde çöpe atmanız. Bu hem kendinizi hem de başkalarını koruyacak olan bir yöntemdir.

Maskeleri Yıkamayın

Maskeleri yıkayıp tekrar kullanmak çok tavsiye edilen bir yöntem değil. Yıkanan maskelerin geçirgenliğe engel olan kumaşları özelliğini kaybetmekte ve sıradan bir kumaşa dönüşmekte. Bununla birlikte evde çeşitli kumaşlar ve bezler kullanarak kendinizin hazırladığı maskelerin çok fazla koruyucu olmayacaklarını da unutmayın.

Önerilen Yazı : Yalancı Koronavirüs Hakkında Bilgiler

Şu anda en çok çiğnenen kuralların başında da sokakta yürürken maskelerin çene altına doğru kıvrılması. Bu daha çok sigara içenler tarafından yapılmakta. Ancak dışarıda bu şekilde 30 saniye dahi dolaşmak maske takmayı anlamsız bir hale getirmekte. Koronavirüs sürecinde maske kullanımı sürekli bir hale getirilmeli ve dışarıda hiçbir şekilde ağız ve burnumuzu açmamamız gerekmekte. Eğer çevremizde maskesiz insanlar görürsek uyarma yolunu seçebiliriz. Bu durum bizim sağlığımız kadar kişinin kendi sağlığı için de önemli. Ancak ne yazık ki insanlar bunu çoğunlukla tek taraflı olarak algılıyorlar. Maske takarak kendilerini başkalarından koruyacaklarını öncelikli olarak düşünüyorlar. Ancak aynı maske başkalarını sizde bulunan olası virüsten de koruyacaktır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.