Covid Süresinde Sağlıklı Beslenme

17.05.2021
18
 • Covid Süresinde Sağlıklı Beslenme

  Covid Süresinde Sağlıklı Beslenme

  Oruç tutmak isteyen kişilerin akıllarının bir köşesinde de koronavirüs dolayısıyla duyulan endişe bulunuyor. Oruç tutarken hassaslaşan bünye, bağışıklık sisteminin de kolay bir şekilde kırılmasına sebep olmakta. Covid süresinde sağlıklı beslenme ise bu sürecin zararsız atlatılmasında kilit noktayı oluşturuyor. Eğer oruç tutmayı düşünmüyorsanız sağlığınızı tüm gücüyle korumaya devam etmeniz için çeşitli yöntemler mevcut.

  Karbonhidratlara Ara Verin

  Evde kaldığınız süre boyunca karbonhidrat tüketimine ara verebilirsiniz. Ya da en azından protein, karbonhidrat ve yağ oranını dengeleyecek şekilde beslenme yolunu seçin. Bunun için mevsime uygun sebze ve meyvelerden oluşan beslenme şeklini tercih edin. Karbonhidratın çok fazla bulunduğu ekmek ya da hamur işlerinin tüketimine de son derece dikkat etmelisiniz. Bir öğünde tüketeceğiniz ekmeğin bir iki dilimi geçmemesi sağlığınız için önemli.

  Su Tüketin

  Eğer oruç tutuyorsanız bu madde size uygun olmayacaktır. Çünkü oruç tutanların aşırı su tüketmeleri oruç süresince onlara yük olabiliyor. Oruç tutanlar iftar ile sahur arasında iki üç bardağı geçmeyecek şekilde sıvı tüketmeliler. Oruç tutmayanlar ise su tüketme işlemlerini gün içine yayarak ortalama 1.5 litre su tüketimi yapmalılar. Bununla birlikte ayran, taze sıkılmış portakal suyu ve domates çorbası gibi gıdalar tüketebilirsiniz.

  Diyabet Hastaları

  Koronavirüs sürecinde sağlıklı beslenme en çok diyabet hastalarını ilgilendiriyor. Evden çalışmak zorunda kalan ve hareketsiz bir gün geçirenler için yemek yemek kaçınılmaz bir durum oluyor. Diyabet hastalarının en çok dikkat etmeleri gereken nokta ise tatlı ve şeker oranlarına çok dikkat etmeleri. Bunun yanında kesinlikle zeytinyağlı yiyecekler tüketilmelidir. Hazır yemeklerden kaçınmak ve tencerede pişen yemekler tercih edilmelidir. Bunun sebebi ise hem lifli olmaları hem de içerdikleri vitamin ve minerallerdir.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ