Damar Tıkanıklığı Nedenleri Ve Tedavisi

Damar Tıkanıklığı Nedenleri Ve Tedavisi

Genel itibarıyla konuya bakıldığında damar tıkanıklığı günümüzde ilerleme kat eden yaşlarda ortaya çıkan tehlikeli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudumuzda Almış olduğumuz oksijenden yediğimiz yemeklere kadar hemen her şey kana karışıp dolaşım sistemi adı verilen binlerce damardan meydana gelen ağrı tarafından ve hücrelere aktarılır.

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı fark edilemez. Bu sebeple de tıkanıklık durumunun ilerlemesi halinde kalp krizi ve inme gibi insan yaşamı açısından oldukça tehlikeli sayılabilecek durumlar beklenmedik anlarda meydana gelebiliyor. Yavaş bir şekilde gelişim gösteren bu hastalık, genellikle 50 yaş üstü bireylerde daha fazla görülmektedir. Çok az da olsa çocuk ya da gençlerde de bu durum görülebiliyor.

 • Kalp ritmi ile ilgili düzensizlik ve diğer problemler
 • Nefes darlığı
 • Fiziksel aktivitelerin sonrasında göğüs bölümünde meydana gelen ağrı
 • Hazımsızlık sancısı
 • Omuz, kol, boyun, çene veya sırt bölgelerinde baskı ya da sıkışma
 • Göğsün üst bölgesinde baskı meydana gelmesi

Damarlarda Tıkanıklık Oluşması Sebebi Nedir?

 • Yaşlılık durumu
 • Ailede görülen damar hastalıkları problemleri
 • Fiziksel aktivite hususunda yetersiz olma ya da hareketsizlik
 • Düzensiz beslenme biçimi ve obezite
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Aşırı Sigara kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • İnflamasyon yani diğer adıyla iltihap belirtisi olarak görülen c-reaktif protein seviyesinin yükselmesi.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı problemleri kolay bir şekilde fark edilmeyip ağır bir şekilde ilerleme gösteren bir hastalık olduğu için bu sebeple tedbirlerin çok önceden alınması gerekecektir. Özellikle de gençlik çağında sağlıksız bir şekilde beslenme ve sigara kullanımı, ilerleyen yaşlar açısından bu durumlarının meydana gelmesine sebep olabiliyor. Damar tıkanıklığına iyi gelecek olan yaklaşımların başında ise yaşam tarzı değişiklikleri gelecektir. Örnek verilecek olursa düzenli spor ya da çeşitli fiziksel aktivitelerin düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Sağlıklı beslenme ile yüksek kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Damar tıkanıklığı ileri derecelerde anjiyoplasti ya da Bypass ameliyatı şeklinde yapılıyor.

Anjiyoplasti uygulamasında tıkanmış olan damarlar; mekanik bir şekilde balon ile genişletiliyor ve açılıyor. Türkiye’de ve dünyada sıklıkla başvurulan bir uygulama olan Bypass ameliyatında ise problemi çözülür. Ve hasta hayatına normal bir şekilde devam eder.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.