Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir

08.04.2020
365
 • Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir

  Beslenme

  Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

  Dengeli ve düzenli beslenme insan sağlığı için yapılması gereken rutin kurallardan biridir. Bu beslenmeyle insan vücudunun ihtiyaç duyduğu kalori miktarının vücut ihtiyacı ile doğru oranda alınmasına denmektedir. İnsan vücudu birçok vitamin, mineral, yağ ve karbonhidrat gibi enerji birimlerine ihtiyaç duymaktadır. Bu beslenme olduğu takdirde vücutta kilo problemleri gözükmez ve vücut daha sağlıklı ve dinç olur. Dengeli beslenmenin önemi de bu noktada net bir şekilde fark edilmektedir.

  Dengeli ve Düzenli Beslenme

  Ortalama dengeli beslenme listesi her insan için değişmemektedir. Örneğin insanın günlük ihtiyacı olduğu su miktarı 2 litre yani 10 bardak kadardır. Bu ihtiyaç çoğu insan için değişmeksizin aynıdır ancak fazla su tüketen yani fazla enerji harcayan insanlar için bu orantı doğru orantı ile artarken daha az enerji harcayan insanalar için ise ters orantı ile azalmaktadır.

  Dengeli beslenme aynı zamanda insanlar için sağlıklı beslenme olarak da kullanılabilir. Ancak dengeli beslenme ihtiyaç olan maddelerin alınması için kullanılırken sağlıklı beslenme vücuda zarar verecek seviyeye gelmeyen yapılan beslenmelerdir. Örneğin; yağlı şeyler yemek bir bakımdan vücut ihtiyacı için gerekli ihtiyacı karşılayıp dengeli beslenme grubuna girerken bir taraftan da yağlı olması sebebi ile vücutta sağlıklı beslenme grubuna girmemektedir.

  Bu makalemizde sizlere dengeli beslenme hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalıştık umarız istediğimiz bilgileri başarıyla aktarabilmişizdir. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere, sağlıklı günler. Diğer yazılar için buraya tıklayın.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi