Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

02.06.2020
672
 • Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

  Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

  İnsanlar arasında doğru bilinen yanlış birçok bilginin varlığı herkes tarafından biliniyor. Dinlendiri gözlüğün zararları konusunda araştırdıklarımız paylaşmadan önce dinlendirici olarak tabir edilen bir gözlüğün olmadığını ifade etmek gerekiyor. Gözlük kullanım amacı itibariyle gözde meydana gelen kırma kusurlarını düzelten bir araçtır. Bu noktadan yola çıkılarak gözlerinde herhangi bir kırılma problemi bulunmayan kişilerin gözlük kullanmasına gerek yoktur. Gözleri yorulan kişilerin kullanabileceği dinlendirici bir gözlük bulunmamaktadır. Dinlendirici etkisi olmayıp gözleri bozuk olmayan kişilerin kullanabileceği numarasız gözlüklerde şu özellikler yer alabilir;

  • Yansımaların azaltılması için kullanılan kaplama camlar.
  • Ayna şeklinde kaplamaların bulunduğu camlar.
  • Fotokromik adı verilen özel camlar.
  • Polarize olarak bilinen güneşin etkisini azaltan camlar.
  • Özel fitrelerin uygulandığı camlar.

  Dinlendirici Olarak Bilinen Gözlüklerin Asıl Amacı Nedir?

  Göz doktorlarına gidildiğinde oldukça küçük kırma kusurları bulunan hastaları en küçük numaralara sahip gözlükler verilebiliyor. Bu gözlüklerin verilmesinin amacı gözlerde küçük kırılma sorunlarına bağlı olarak meydana gelen yorulmaları ortadan kaldırmaktır. Aksi taktirde gözlerinde kırılma kusurları bulunmayan kişilere herhangi bir şekilde gözlük verilmemektedir. Aadı altında verilen küçük numaraları gözlüklerinde sürekli olarak kullanılmasına gerek yoktur.

  Dinlendirici Gözlüğün Zararları Var Mıdır?

  Dinlendirici olarak isimlendirilen küçük numaraları gözlüklerin herhangi bir kırılma kusura olmayan kişilere verilmesi durumunda oldukça zararlı olacağını ifade edebiliriz. Sağlıklı bir göze rağmen takılan küçük numaralı gözlük görüş kalitesini farkında olmaksızın bozacaktır. Kişilerin fark etmeden gözlerine zarar verebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

  Kişilerin moda uğruna gözlük takmaya başladıkları da bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu konuda doktorlara büyük bir görev düşmektedir. Ek olarak Hastaların gözlük konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi ve gerekmedikçe gözlük kullanılmaması konusunda uyarılar yapılmalıdır. Çünkü göz kusurlarının cerrahi operasyon olmadan iyileşememesi de konunun ciddiyetini çok açık ve net bit şekilde ortaya koymaktadır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.