Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

02.06.2020
591
 • Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

  Dinlendirici Gözlük Göze Zarar Verir Mi?

  İnsanlar arasında doğru bilinen yanlış birçok bilginin varlığı herkes tarafından biliniyor. Dinlendiri gözlüğün zararları konusunda araştırdıklarımız paylaşmadan önce dinlendirici olarak tabir edilen bir gözlüğün olmadığını ifade etmek gerekiyor. Gözlük kullanım amacı itibariyle gözde meydana gelen kırma kusurlarını düzelten bir araçtır. Bu noktadan yola çıkılarak gözlerinde herhangi bir kırılma problemi bulunmayan kişilerin gözlük kullanmasına gerek yoktur. Gözleri yorulan kişilerin kullanabileceği dinlendirici bir gözlük bulunmamaktadır. Dinlendirici etkisi olmayıp gözleri bozuk olmayan kişilerin kullanabileceği numarasız gözlüklerde şu özellikler yer alabilir;

  • Yansımaların azaltılması için kullanılan kaplama camlar.
  • Ayna şeklinde kaplamaların bulunduğu camlar.
  • Renklendirilmiş gözlük camları.
  • Fotokromik adı verilen özel camlar.
  • Polarize olarak bilinen güneşin etkisini azaltan camlar.
  • Özel fitrelerin uygulandığı camlar.

  Dinlendirici Olarak Bilinen Gözlüklerin Asıl Amacı Nedir?

  Göz doktorlarına gidildiğinde oldukça küçük kırma kusurları bulunan hastaları en küçük numaralara sahip gözlükler verilebilir. Bu gözlüklerin verilmesinin amacı gözlerde küçük kırılma sorunlarına bağlı olarak meydana gelen yorulmaları ortadan kaldırmaktır. Aksi taktirde gözlerinde kırılma kusurları bulunmayan kişilere herhangi bir şekilde gözlük verilmemektedir. Dinlendirici adı altında verilen küçük numaraları gözlüklerinde sürekli olarak kullanılmasına gerek yoktur.

  Dinlendirici Gözlüğün Zararları Var Mıdır?

  Dinlendirici olarak isimlendirilen küçük numaraları gözlüklerin herhangi bir kırılma kusura olmayan kişilere verilmesi durumunda oldukça zararlı olacağını ifade edebiliriz. Sağlıklı bir göze rağmen takılan küçük numaralı gözlük görüş kalitesini farkında olmaksızın bozacaktır. Kişilerin fark etmeden gözlerine zarar verebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

  Bilinçsiz gözlük kullanımına bağlı olarak her yıl yüzlerce kişinin gözlerine göz göre göre zarar verildiği biliniyor. Kişilerin moda uğruna gözlük takmaya başladıkları da bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda doktorlara büyük bir görev düşmektedir. Hastaların gözlük konusunda detaylı bir şekilde bilgilendirilmesi ve gerekmedikçe gözlük kullanılmaması konusunda uyarılar yapılmalıdır. Göz kusurlarının cerrahi operasyon olmadan iyileşememesi de konunun ciddiyetini çok açık ve net bit şekilde ortaya koymaktadır.

  Hevesle gözlük kullanmaya başlamanın sonucunda yıllar sonra cerrahi operasyon geçirilmek zorunda kalınacağı dahi unutulmamalıdır.

  MOBİL REKLAM ALANI
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.