Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

07.06.2020
334
 • Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

  Dış Gebelik Nasıl Anlaşılıyor?

  Gebelik sürecinde ender de olsa dış gebelik meydana gelebilmektedir. Hamileliğin biyolojik olarak başlayabilmesi için yumurtanın döllenmesi gerekiyor. Normal şartlarda başarılı bir şekilde döllenen yumurta rahim duvarında gelişir. Bazı durumlarda ise döllenen yumurta rahmin dışında bir noktada gelişebiliyor. Bu durum dış gebelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugüne kadar incelenen vakalar göz önüne alındığında döllenen yumurtanın yumurtalıktan rahme doğru giden tüplerde konumlandığı görülmüştür. Döllenmiş yumurta rahme giden tüplerde konumlandıysa tübal hamilelik de denilebilmektedir.

  Dış gebeliğin normal devam etmesi imkansızdır. Önlem alınmadığı taktirde yumurtanın büyümesi yapılara zarar verebilecek duruma gelebiliyor. Ayrıca müdahale edilmediği taktirde hayati tehlike oluşturabiliyor. kanamalar da meydana gelebiliyor. Dış gebeliği yaşayan annenin erken teşhis ile tedavi altına alınması, daha sonra sağlıklı bir şekilde hamile kalması için son derece büyük bir önem taşımaktadır.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Ektopik (dış) gebelik başlangıçta anlaşılamayabiliyor. Ektopik gebeliğin belirtileri de normal gebelik belirtileri ile paralellik gösterir. Bunlar nelerdir?

  • Sabah bulantılarının yaşanması,
  • Regl olmama,
  • Göğüslerde hassasiyet…

  Bu durumda gebelik testi yapıldığında da sonuç pozitif olarak görülecektir. Fakat süreç normal bir şekilde devam etmeyecektir. Pelvis ve abdominal olarak adlandırılan ağrılar ektopik gebeliğin ilk belirtileri olarak kabul edilebiliyor. Ayrıca gebeliğe bağlı olarak tüplerde herhangi bir yırtılma meydana gelmesi durumunda şok ve bayılma gibi semptomlar da görülebiliyor. Belirtilen tüm bu durumların görülmesi halinde zaman kaybetmeden tıbbi yardım alınması hayati önem taşımaktadır.

  Neler Ektopik Gebeliğe Sebep Olabiliyor?

  Birçok etken bulunsa da; sıklıkla karşılaşılan durumlar şu şekilde sıralanabiliyor;

  • Doğum kontrol için kullanılan yöntemlere rağmen gebelik meydana gelmesi durumunda ektopik olma ihtimali oldukça yüksektir.
  • Fallop tüplerinde daha önce yaşanan yapısal bozukluklar da sebebiyet verebiliyor.
  • Doğurganlık noktasında yaşanan problemler de aynı şekilde ektopik gebeliğin yaşanmasına sebep olabiliyor.
  • Rahimde veya tüplerde enfeksiyon yaşanması da riski artıran etkenler arasında yer almaktadır.
  • Daha önce meydana gelmiş bir ektopik gebelik de tekrar aynı durumun yaşanma ihtimali oldukça yüksektir.

  Belirtilerin meydana geldiği ilk anda mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi