Diş Gıcırdatma ve Çene Sıkma Sebepleri

24.11.2020
236
 • Diş Gıcırdatma ve Çene Sıkma Sebepleri

  Diş gıcırdatma ve çene sıkma yapılmaması gereken bir diş aktivitesidir. Genelde bu durumu kişi en çok uyku esnasında yapar. Uyku halinde olunduğu için bu anca uykudan uyanıldığı zaman anlaşılır. Sizlere diş gıcırdatma ve çene sıkma belirtilerini, sebeplerini açıkladık. İlk olarak bu iki durumun sebebinden bahsedelim.

  Çene sıkma ve diş gıcırdatmanın sebebi genelde tek bir sorundan kaynaklanıyor. Bu sorun; stres, psikolojik sorunlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda çene sıkan ve diş gıcırdatan insanların hepsi stresli ve psikolojik sorunlar yaşayan insanlardır. Diş gıcırdatma ve çene sıkma sadece gece değil gün içerisinde de bu durumu yapan çok insan var. Gece hariç gün içinde de bu durumu yaşayan kişiler genelde çok daha stresli kişiler oluyor.

  Çene Sıkmanın Belirtileri

  1. Yüz bölgesinde özellikle alt yüz bölgesinde ağrı.
  2. Ağzı açıp kapatmada hatta konuşma sonucu çenede hissedilen acı.
  3. Çene kaslarında ağrı.
  4. Çene altında ağrı.
  5. İlerleyen zamanlarda; bel, sırt ve kollarda ağrı.
  6. Dişlerde ağrı.
  7. Dişlerde sallanma hissi.

  Bu durumlar çene sıkmanın belirtileridir. Başlarda hafif olan belirtiler zamanla gün boyu devam eden çene ağrılarına sebep olabilir. Hatta bazen çeneyi aşırı sıkma durumu boyun kaslarından aşağıya kadar kasların kasılmasına, kol ve boyunda da ciddi ağrılara sebep olur.

  Diş Gıcırdatmanın Belirtileri

  1. Gevşemiş, kırıklar oluşmuş, uçları aşınmış dişler.
  2. Şakaklardan başlayan ağrı.
  3. Diş hassasiyeti.

  Diş Gıcırdatma Ve Çene Sıkma Durumu İçin Doktora Gidilir Mi?

  Evet, bu iki sorun için doktora gidilir. Doktorunuz gerekli tetkikleri yapar. Eğer bir sebep var ise sizi gerekli yere yönlendirir. Fakat eğer ki belli bir sebep yok ise doktorunuz sizi bir psikiyatri uzmanına yönlendirir. Zaten genelde çene sıkma ve diş gıcırdatma sorunu stres ya da psikolojik sebeplerden ötürü olur.

  Diş Gıcırdatma Ve Çene Sıkma Sorunu Doktora Gitmeden Nasıl Geçer?

  Eğer ki bu iki sorundan birisi yüzünden diş yapılarınıza bir bozulma var ise mutlaka bir diş doktoruna görünmeniz gerekir. Eğer daha sadece belirtiler veriyorsanız bizce mutlaka bir psikolog ya da psikiyatri uzmanına başvurmanız gerekir. Fakat siz yine de doktora görünmek istemiyorsanız bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Bunlar;

  1. Yatmadan önce lavanta çayı içmek.
  2. Yatmadan önce papatya çayı içmek.
  3. Yatmadan önce yoga ya da spor yapmak.

  Bunlardan ilk ikisi sizi sakinleştirecek ve stressiz uyumanıza yardımcı olacaktır. Spor ise üzerinizde bulunan stresi ve gerginliği ciddi anlamda azaltır. Bitki çayı içmektense en etkili yöntem spor yapıp stres ve benzeri durumlardan uzaklaşmaktır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.