Diyabet İçin Doğal Tedaviler – Daha Az Şeker, Daha Fazla Baharat!

Diyabet İçin Doğal Tedaviler – Daha Az Şeker, Daha Fazla Baharat!

Diyabet (öncüsü olan Metabolik Sendrom dahil) gelişmiş dünyadaki en önemli beş hastalıktan biridir ve gelişmekte olan dünyada da hızla bir yük haline gelmektedir. Ancak çağdaş araştırmalar, tarçın, sarımsak, çemen ve kapari gibi çeşitli baharatların diyabet için etkili doğal tedaviler olma potansiyeline sahip olduğunu bulmuştur.

Diyabetin yönetimini anlamak için, bu hastalığın altında yatan en önemli kusurlardan birini düşünmek faydalıdır; bu insülin direncidir. Bir hücre, koruyucu zarından glikoza izin vermeden önce, insülin alıcısının insülin veya kimyasal bir taklit ile “açılması” gerekir. İnsülin direnci, reseptör, insüline zayıf bir yanıt geliştirdiğinde, hücrenin kandan yeterli miktarda glikoz absorbe etmemesine neden olduğunda ortaya çıkar. Bu süreç, hücrelerde enerji yoksunluğu ve kan şekeri seviyelerinin yükselmesiyle sonuçlanır.

Zayıf bir insülin reseptörü yanıtının birincil nedeni, kronik aşırı insülin üretimidir. Çok fazla insülin sadece reseptör yetmezliğine yol açmakla kalmaz, aynı zamanda insülin seviyelerindeki büyük dalgalanmaların da bu durumun önemli bir nedeni olduğu bilinmektedir. Bu salınımlı seviyeler, rafine karbonhidratlı gıdalarda yüksek bir diyetle yakından ilişkilidir.

İnsülin seviyelerindeki aşırı değişiklikler ve ilişkili insülin direnci, hem diyabet hem de metabolik sendrom için ortak olan anormalliklerdir ve tipik olarak yüksek glisemik indeksli gıdaların hakim olduğu bir diyetin sonucudur. Yüksek GI gıdaların hızlı emilimi, anormal derecede yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur. Hücreleri bu ani glikoz yükünü emmeye teşvik etmek için, pankreas normalden daha fazla insülin salgılayarak yanıt verir.

Bu etkiyi sağlamak için üretilen aşırı miktarda insülin, kan şekerinde ani bir düşüşe neden olur ve birkaç saat içinde bu seviye çok düşer. Daha sonra daha yüksek GI gıdaların alınması, kan şekerinin bir kez daha dramatik bir şekilde yükselmesine neden olur ve çılgınca dalgalanan glikoz ve insülin seviyeleri döngüsünü sürdürür. Reseptörlerin büyük miktarlarda insülin tarafından bu sürekli bombardımanı uzun bir süre devam ederse, sonunda duyarsızlıklarına ve arızalarına ve son olarak da insülin direncine yol açar.

İyi bir diyet, insülin direncini önlemenin en etkili yoludur. Ağırlıklı olarak düşük GI gıdaların tüketimi, insülinin yavaş salındığı anlamına gelir. Sonuç olarak, glikoz kontrollü bir şekilde hücreler tarafından emilir ve kan şekeri seviyeleri bu kadar hızlı yükselip düşmez. Bu, zararlı glikozu ve dolayısıyla insülin yükselmelerini ve büyük miktarlarda yüksek GI gıdaların tekrar tekrar yutulmasıyla ilişkili çukurları önler.

Diyetteki yüksek GI gıdaların oranını düşürmenin, insülin direncini önleme açısından başka bir dolaylı yararı vardır. Bu tür yiyecekler tipik olarak şişmanlatır ve alımlarının azaltılması kilo kaybına neden olabilir. Obezite ve özellikle “merkezi obezite”, insülin direncinin bir diğer önemli nedenidir ve bununla mücadele, diyabet ve diğer kronik hastalık riskini azaltmanın etkili bir yoludur.

İnsülin direncini ve diyabeti önlemek ve yönetmek için diğer paha biçilmez diyet araçları baharatlardır. Bu yiyecekler, hastalık süreçlerine çeşitli şekillerde karşı koyar ve bireylerin diyet veya diğer yaşam tarzı değişiklikleri yapıp yapmadığına bakılmaksızın son derece yardımcı olabilir.

Diyabete İyi Gelen Baharatlar

Örneğin tarçın, insülin duyarlılığının güçlü bir uyarıcısıdır ve diyete günde bir gram kadar az eklenmesi, şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini yüzde 30 gibi şaşırtıcı bir oranda düşürebilir. Bunu, insülin reseptörü duyarlılığını artıran enzimleri güçlendirerek ve ters etki ile bu enzimleri inhibe ederek yapar.

Tarçın, şeker hastalarında yaygın olarak bulunan anormal lipid seviyelerini düşürme ve bu hastalarda lipid oksidasyonunun neden olduğu oksidatif stresi azaltma gibi ek bir yarara sahiptir. Tarçın artık şeker hastalığı tedavisi için toz veya öz olarak mevcuttur.

Çemen otu ayrıca glikoz metabolizmasını modüle etmede oldukça etkilidir ve şeker hastalarının kan şekeri seviyelerini yüzde 45’e kadar düşürebilir. Bu baharat hem insülin reseptör duyarlılığını artırır hem de şeker hastalarının dengesiz kan lipid düzeylerini normalleştirir. Çemen otunda bulunan lif aynı zamanda bir öğünün GI değerini düşürür, böylece yüksek GI gıdaların emilimini yavaşlatarak yemek sonrası kan şekeri seviyelerini düzenler.

Zencefil ve kapari, insüline duyarlılığı artırır ve kapari, insülinin etkilerini taklit eder. Sarımsak ve kişniş de insülini taklit ederken kişniş insülin salgılanmasını artırır.

Bunlar ve diğer baharatların çoğu, zengin antioksidan çeşitleriyle, yağların oksidasyonunu azaltarak diyabetin komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Acı biber de dahil olmak üzere çeşitli baharatlar, metabolik hızı artırarak ve böylece fazla kalorileri “yakmaya” yardımcı olarak obezite gibi ilişkili durumlarla mücadeleye yardımcı olabilir.

Baharatlar, diyabetle mücadelede inanılmaz bir güce ve silah yelpazesine sahiptir. Modern dünyayı etkileyen en kötü ve en yaygın kronik hastalıklardan birini önlemeye, geciktirmeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olarak, diyabet için yararlı, doğal tedaviler sunarlar.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi