Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Diyabet Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

Tam adı Diabetes Mellitus olan diyabet hastalığı, halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Diyabet hastalığı, günümüzde gencinden yaşlısına pek çok insanının yakalandığı bir hastalıktır.  Günümüzde pek çok kişide yer alan bu hastalığın kendine özgü tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Sağlıklı kişilerde 70-100 mg/dL olan açlık kan glukoz düzeyi, diyabet hastası bireylerde bu aralığın üzerinde olmaktadır. Yani kandaki glukoz düzeyiniz 70-100 mg/dL den yukarıda çıktıysa diyabet hastası olma olasılığınız yüksektir.

Vücuttaki insülin hormonunun yetersiz kalması ya da olmaması gibi nedenlerle oluşan hastalığın en yaygın bilinen türü Tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabetin diğer adı insülin direnci olup, genellikle 35- 40 yaş arası kişilerde görülmektedir.

Diyabet hastalığı pek çok zorlu hastalığa neden olmakta ve ilerleyen süreçlerde vücutta hasara yol açmaktadır. Bu sebeple diyabet teşhisi konulan hastaların tedavi olması, doktorların söylediklerine tamamen uyması önemlidir.

Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığı, Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak ayrılmaktadır. Ancak iki tip diyabette de hastalığın belirtilerinin birçoğu aynıdır.

Diyabet hastası olan hastalar kendilerini genellikle yorgun hissetmektedir. Ayrıca, bireyler tok olmalarına rağmen açlık hissetmektedirler. Bunun nedeni, hücrelerin ihtiyaç duyduğu insülinin vücutta üretilmemesidir. Dolayısıyla, hücreler istenen glukozu alamayacak ve enerji kazanamayacaktır. Bu durum bireyde açlık ve yorgunluk olarak kendini gösterir.

Diyabetin diğer belirtileri şu şekildedir:

 • Ağız kuruluğu
 • Sık su içme isteği
 • Hızlı kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Ayaklarda oluşan karıncalanma hissi
 • Vücutta bir yara varsa geç iyileşmesi
 • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
 • Ağız kokusu

Diyabet Neden Olur?

Dünya üzerinde görülen en yaygın hastalıklardan biri olan diyabet hastalığı, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir.  Özellikle Tip 1 diyabette genetik etmenlerin rol oynadığı söylenebilmektedir. Ailenizde diyabet hastası olan çok sayıda kişi varsa sizler de dikkat etmelisiniz. Ayrıca Tip 1 diyabete neden olan bir diğer etmen, pankreasa zarar veren virüsler olmaktadır.

Diyabet hastalığının daha sık görülen tipi olan Tip 2 diyabet, başta fazla kilo olmak üzere pek çok nedene bağlı olabilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Yaşın ileri olması, yaşlılık
 • Hareketsizlik
 • Stres
 • Genetik faktörler

Bunlara ek olarak, hamilelikte gestasyonel diyabet de yaygındır. Fazla kiloda bebek dünyaya getirmek Tip 2 diyabetin nedenleri arasında sayılmaktadır.

Tedavisi Nedir?

Bilindiği gibi diyabet, Tip 1 ve Tip 2 diyabet olarak ayrılmaktadır. Dolayısıyla tedavi yöntemleri de hastalığa göre değişiklik göstermektedir.

Tip 1 diyabette diyet programı ve insülin tedavisine uyulması gerekmektedir.

Yani Tip 1 diyabeti olan hastalar, beslenme şekillerinde değişikliğe gitmektedirler. Tip 2 diyabette ise, beslenme planının yanında, doktorların vereceği oral anti diyabetik ilaçlar kullanılmaktadır.

Diyabet hastalığı önemsenmeyecek bir hastalık değildir. Şayet hastalık ilerlerse pek çok ağır hastalığa da sebep olabilmektedir.  

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  pendik psikoterapi