Diyabet Hastalığının Gerçek Nedeni Nedir?

Diyabet Hastalığının Gerçek Nedeni Nedir?

Her şeye bu kadar şeker atarsan şeker hastası olacaksın.

Bu tanıdık gelmiyor mu? Bunu muhtemelen akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan alırsınız.

Ancak bu, şeker, şeker oranı yüksek yiyecekler ve diğer “sağlıksız” yiyeceklerin şeker hastalığının nedeni olduğu konusunda insanlar arasında yaygın bir yanlış anlamadır. Tatlı bir şeyler yemek, sonunda şeker hastalığına yakalanacağınız anlamına gelmez. Elbette bu, tatlılar ve tatlı şeyler yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Uzun vadede çok fazla tatlı yemek muhtemelen sağlıklı değildir. Her gün sadece tatlı şeyler yiyorsanız ve besleyici gıda almıyorsanız, bu tür kötü bir beslenme muhtemelen sonunda diyabete yol açabiliyor.

Önerilen Yazı : Diyetsiz Kilo Vermek – Evde Kilo Vermek

Peki diyabetin gerçek nedenleri nelerdir?

Diyabetin nedenini öğrenmek için diyabeti anlamamız gerekir. Tip 1 ve Tip 2 diyabet olmak üzere iki tip diyabet vardır.

Her alt türün farklı nedenleri vardır ve farklı yaşlardaki insanları etkiler. Tüm dünyadaki doktorlar ve araştırmacılar, tip 1 diyabetin gerçek nedenini hala bulamadılar. Tip 1 diyabet aynı zamanda juvenil diyabet, diabetes mellitus, insüline bağımlı diabetes mellitus, şeker diyabeti veya kırılgan diyabet olarak da adlandırılıyor. Bu tip diyabet genellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde bulunuyor. Karakteristik olarak otuz yaşın altındakilerin bu tür kötü sağlık durumlarına sahip olduğu bulunmuştur.

Genetiğin, bazı insanların neden tip 1 diyabet büyümesine yatkın olduğunun önemli bir bölümünü oluşturduğuna inanılıyor. Tip 1 diyabetin bir başka şüpheli nedeni, vücudun pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırmaya başlamasıdır. Bu, vücudun artık insülin üretmemesine neden olur. Araştırmacılar ve doktorlar bunun neden meydana geldiğinden emin değiller.

Tip 1 diyabeti önlemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur, otoimmün bir hastalıktır.

Tip 2 diyabeti olan bir kişi hala insülin üretiyor ancak insüline direnç geliştiriyor. Vücuttaki kaslar gibi dokular insüline yanıt vermez ve kandaki glikozu doğru şekilde kullanmak için insülini kullanamaz. Normal insülin üreten organın yanı sıra karaciğer gibi diğer organlar: pankreas insülin üretimini artıracaktır. Son olarak, pankreas daha fazla insülin üretemez ve dokular insüline daha da dirençli hale gelir.

Tip 2 Diyabet geliştirme riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Tip 2 diyabet genellikle sağlıksız yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkar. Şişman ve fiziksel olarak hareketsiz olanlar bu hastalığa yakalanma riski altındadır. Özellikle midede yoğunlaşan yağlara sahip olanlar. Bu tip diyabet genellikle insanları yaşamın ilerleyen dönemlerinde genellikle 50’li yaşlar civarında etkiler ve genellikle geç başlangıçlı diyabet olarak adlandırılır. Ancak son istatistikler, yaşam tarzı alışkanlıkları değiştikçe ortalama tanı yaşının düştüğünü göstermektedir. Yüksek kolesterolünüz veya yüksek tansiyonunuz varsa, bu hastalığa yakalanma olasılığınız artar.

Riskinizi azaltmak için, düzenli egzersiz de dahil olmak üzere bol meyve ve sebze içeren besleyici bir beslenme sürdürmeniz gerekir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi