Ergenlik sivilceleri nasıl gider

21.07.2020
475
 • Ergenlik sivilceleri nasıl gider

  Ergenlik sivilceleri nasıl gider?

  Herkes olgunlaşma dönemi geçirmektedir. Vücut hormon ve vücut şekli açısından olgunlaşarak normal halini alır. Bu zaman içerisinde kızların ses tonu incelerek otururken erkeklerin de kalınlaşır ve daha bariton bir ses halini alır. Erkeklerde adem elması belirginleşir, dölleme özelliği kazanılır. Kaslar gelişir ve belirginleşir.

  Ancak bunların yanı sıra hormonlardaki düzensizlik nedeni ile vücutta sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Fazla yağlar cilt yüzeyine gönderilir ve burada kese halini alarak sivilce oluşturur. Bu sivilceler genel olarak ergenlik sivilceleri olarak adlandırılırlar.

  Akne, sivilce, kistler, siyah nokta ve beyaz baş gibi çeşitli biçimlerde adlarda gözlemlenebilirler. Bir de ergenliğin neden olduğu duygusal hassaslık sivilceleri büyük bir sorun haline getirmektedir. Çirkin oldukları düşüncesi ağır basan gençler bunlardan kurtulmak için birçok ilaca başvururlar ya da sivilceleri patlatmaya karar verirler. Ancak patlatmak en yanlış işlemdir. Uygulanan kimyasal kremler de cilt üzerinde bozulmalar yaratabilirler. Bu yüzden bitkisel tedavilerin kullanılması tavsiye edilir.

  Yağ bezleri, sebum maddesini genellikle doğru miktarda salgılar. Ama ergenlik çağındaki kişilerin vücudundaki hormonal değişiklikler nedeniyle bu bezleri daha aktif olabilir ve bu yüzden aşırı sebum salgılayabilirler.

  Bu sonuçlar nedeniyle çok fazla ölü deri hücresi ve gözenekleri sebum dolarak tıkanır. Bu gözeneklere bakteriler ve mikroplar da dolabilir.

  Ergenlik Sivilcelerinden Kurtulma Yolları

  Ergenlik sivilcelerinden kurtulmak için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

  1 – Sivilceler için temizleyici antibakteriyel ürünler:

  Sivilce oluşumunu etkileyen en önemli neden temizliktir. Yüzün temiz tutulmaması sebum üretiminin de fazlalığı ile beraber yüzde çok faza sivilce çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden yüzün temiz tutulması gerekmektedir. Tabii ki bu durum sadece ergenlik çağındaki kişiler için değil herkes için geçerlidir. Ancak ergenlik çağındaki kişilerde sivilce oluşumu çok daha fazla sayıda ve yüksek ihtimalde olacağı için bu kişilerin çok daha önem vermesi gerekmektedir. Anti-bakteriyel yüz sabunlarından temin ederek her sabah uyandıktan hemen sonra ve her gece yatmadan önce yüzün bu sabunla köpürtülmesi ve güzelce durulanması gerekmektedir. Bunun rutin olarak uygulanması sivilcelerin ciddi oranda azalmasına ve hatta sivilce çıkmamasına yardımcı olabilir.

  2 – Sivilceye nemlendirici iyi gelirmi?

  Bazı akne türleri kuru ciltlerde kendini göstermektedir. Ciltteki yağın yetersizliğinden dolayı yağın birikimi ve sivilce oluşumu gözlemlenmektedir. Bu tür sivilcelerden kurtulmak için gerekli olan çözüm nemlendirici kullanmaktır. Nemlendirici içerisinde doğal yağlar barındırmaktadır. Bu yüzden nemlendirici kullanılması ciltteki yağ oranının dengelenmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak her sabah ve her gece yatmadan önce nemlendirici kullanılması etkili olacaktır.

  3 – Sivilceler için peeling:

  Kişinin derisi bu dönemde sivilceler nedeni ile pullu bir görünüm alabilir. Bu durumun nedeni yüzdeki az olan yağın da sivilce keselerinde toplanmasıdır. Bu sefer yüz kuru kalır ve cilt pul pul gözükmeye başlar. Bunun önüne geçmek için gerekli olan cilde peeling uygulanması ve bol bol su içilmesidir.

  4 – Tonik sivilceye iyi gelirmi?

  Yüz temizliğinden sonra bir pamuk topağı yardımı ile yüzü beslemeye yardımcı olan bazı tonikleri kullanmak cildi besleyerek yağ ve sebum dengesini düzene sokar. Ancak bu toniklerin yüzün her bölgesine uygulanması gerekmektedir ve mutlaka kuruması sağlanmalıdır. Bu ürün gözeneklerde biriken sebum ve mikropların yok edilmesine yardımcı olarak kirin yüzdeki gözeneklerden atılmasını sağlar. Yağ ve diğer kirlerin gözeneklerin içine hapsolmasını engeller. Akne toniği ya da bunun yerine elma sirkesi bu işlem için kullanılabilir. Elma sirkesini tonik olarak kullanmak cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

  5 – Yüze dokunmaktan kaçınılmalıdır:

  Birçok insan yüzüne gün içerisinde çok kez dokunur. Bu durum yetişkinler için bile yanlışken ergenlik çağındaki kişiler için çok daha yanlıştır. Nedeni ise ellerin her yere değiyor olmasıdır. Gün içerisinde her yere değerek bakteri ve mikrop dolan eller yüze sürüdüğü zaman yüzdeki geniş gözenekler içerisine bakteriler ve mikroplar dolar. Bu da hem yüzün yağlanmasına yol açar hem de sivilce oluşmasına yol açar. Bu yüzden eller gerek olmadıkça yüze sürülmemelidir.

  6 – Sivilce için su tüketimini artırmak:

  Su, vücut gibi yüz için de çok önemli bir maddedir. Her gün 8 10 bardak su içmek temiz görünümlü bir cilde sahip olmanın en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Bir kişi dışarı çıktığında mümkünse yanında bir pet şişede su bulundurması gerekmektedir.

  7 – Sivilcelere iyi gelen yiyecekler ile iyi bir beslenme planı:

  Cilt bozuklukları aynı zamanda yüzde de gerçekleşir ve bunun temel nedenlerden bir tanesi sağlıksız beslenmedir. Her gün en az 5 porsiyon kepekli ekmek, sebze ve meyve alarak iyi bir diyeti takip etmek çok önemlidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak sağlıklı bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır. Bu diyetin cilt üzerindeki etkileri en az 1 hafta içerisinde fark edilecektir.

  8 – Yastık kılıfı değiştirilmelidir:

  Yastık kılıfları yatağın en çok kir ve toz tutan yeridir. Gün içerisinde ellerde kollarda yüzde ve boyunda, kısacası yastığa değen tüm bölgelerde biriken bakteriler ve mikroplar yastığa yapışır. Bu yüzden sık sık yastık kılıflarının değiştirilmesi ve mümkünse yastıkların silinerek temizlenmesi gerekmektedir.

  9 – Stresten sivilce çıkarmı?

  Pek çok hastalığın nedeni olabildiği gibi sivilce oluşumunun da nedeni stres olabilir. Gün içerisinde iş, eğitim ve benzeri sebeplerle strese girmek yakın zamanda sivilce oluşumuna neden olabilir. Aslında strese girmemek mümkün değildir. Bu yüzden strese girmemeye çalışmak yerine stresten kolay yollarla kurtulmaya çalışmak daha avantajlı olacaktır. Bunun için yapılabilecek en önemli işlem kişinin ruhunu dinlendiren meditasyon ve yoga tarzı rahatlatan egzersiz türleridir.

  10 – Düzenli egzersiz:

  Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak gerekmektedir. Bu egzersizler kişinin kan dolaşımını hızlandırır. Bu yüzden yüz bölgesine de yeteri kadar kan gider ve sebum dengesi korunur. Gözenekleri temizleyen mekanizma çalışır ve biriken yağ çok daha kısa sürede dışarı atılarak sivilce oluşumu engellenir. Her gün en yarım saat hızlı tempo yürümek ya da yavaş tempo koşmak gerekmektedir.

  11 – Benzoil peroksit:

  Benzoil peroksit akne eğilimli alanlarda cilt losyonu ya da sabun şeklinde kullanıldığı zaman çok etkili sonuçları olduğu gözlemlenmektedir. Ürün cildin temizlenmesinin yanı sıra yeni hücrelerin çok daha hızlı üretilmesine yardımcı olur. Bu karışım sıvının içerisinde cilt üzerindeki tahrişin önlenmesi için % 3 oranında benzoil peroksit bulunmaktadır.

  12 – Salisilik asit:

  Benzoil peroksite benzer şekilde, salisilik asit de ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı olur. Yeni deri hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini teşvik eder. Sonuç olarak, akne cildin kurumasına neden olur ama salisilik asit çözeltisinin topikal (sürülerek) olarak uygulanması ile bu kuruluğun büyük ölçüde önüne geçilmiş olur. Rutin olarak en az 1 hafta boyunca her gün gece yatmadan önce uygulanması gerekmektedir.

  13 – Sivilcelere limon uygulamak

  Sivilceler için limon da etkili bir çözümdür. Sivilcenin üzerine biraz limon suyu sürülür. Ciltte kuruması için beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.