Evde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Evde Sağlıklı Kalmak İçin İpuçları

Gün içinde ne kadar yoğun ve ya dışarda olsak ta yinede en çok vakit geçirdiğimiz yer kendi evimizdir. Evimiz bizim için bir dinlenme alanı, kendi başımıza en rahat ettiğimiz sığınağımız. Ancak bu sığınakta ne kadar sağlıklı yaşayabiliyoruz?

Son yıllarda toplum olarak pandemi sebebiyle eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmeye başladık. Dışarı çıkmak sadece mecburi ihtiyaçlarımız varsa yaptığımız bir aktivite haline geldi. Buda eskiye göre çoğumuzu daha hareketsiz bir döneme mahkûm etti.

Dolayısıyla evde sağlıklı beslenmeye özen göstermek normal yaşantımıza göre artık mecburi diyebiliriz. Ev yaşantısı bizleri daha çok yemek yemeğe, daha az hareket etmeye ve sürekli uyuma isteği kazanmamıza neden oldu. Halbuki hareketsiz bir yaşam biz fark etmesekte belkide coronadan daha tehlikeli hastalıkları kapmamıza neden olabiliyor. Bu nedenle evde nasıl sağlıklı kalmalı başlıklı yazımızda bu konuyu ele aldık.

Her Gün Bir Bardak Limonlu Su İçin

Limon son derece faydalı bir meyve çeşididir. Antioksidan özelliği sebebiyle bulaşıcı hastalıklarda, mikrop ve enfeksiyon hastalıklarından bizleri korumaya alır. Su ise metabolizmanızın iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Çünkü su kan oluşumuna yardımcı olur. Buda daha fazla enerjiye sebep olur. Fazla enerji hareket isteği uyandırır ve toksinleri rahat atmanızı sağlar. Ayrıca hergün en az 2 litre su tüketmeyi unutmayın.

Öğünleri Atlamadan Vaktinde Yiyin

Kahvaltınızı çok geç vakitlerde yapmayın. En geç 10.00 da bitirmiş olmalısınız. Her bir öğün arasında mutlaka 4 saat yemediğiniz bir ara verin. Yani yediklerinizi iyice sindirmesi için bedeninize fırsat verin. Akşam en geç 18.00 da öğünlerinizi bitirin. Daha çok protein ve sebze ağırlıklı beslenmeyi unutmayın.

Güne Erken Başlayın, Geç Yatmayın

Eskiye göre saatlerin daha kısaldığı bilim insanları tarafından da bilinmektedir. Siz öğlene kadar uyuyup, öğlen hayata başladığınızda aslında ömrünüzden de çalmış oluyorsunuz. Günün bereketi her zaman öğleden önceki saatlerdir. Bu nedenle kısalan zaman içinde erken kalkmak sizin günü pozitif geçirmenize neden olacaktır. Ayrıca geç kalkmak kan dolaşımını da yavaşlattığından hızlı ve keskin düşünemez ve sürekli bir yorgunluk hissi hissedersiniz. Sabah en geç 08.00 da kalkmalı, akşam en geç 23.00 da uyumuş olmalısınız.

Teknolojiden Uzak Durun

Özellikle akıllı telefonlar hayatımızda girdiğinden beri daha unutkan ve daha az hareket eder haldeyiz. Yolda, işte, evde sürekli telefonla ilişki içerisindeyiz. Bu da insanları daha asosyal, daha agresif ve tahammülsüz yapıyor. Çünkü bir insanla konuşmak, hal hatır sormak bir külfetmiş hissi veriyor. Buna mecbur kaldığında ise sinirli bir tepki ile karşılaşabiliyorsunuz. Modernleşen dünyada asosyal bir toplum meydana geliyor. Buda beyin gücünün zayıflamasına, sinirsel hastalıklara neden olabilir. İletişimden uzak bir toplum gelişemez, anlayamaz, duyamaz, fikir üretemez.

Kendinize Belirli Spor Hareketlerini Âdet Haline Getirin

Evde bile olsanız, evde yapılabilecek mutlaka bir spor aktivitesi bulmalısınız. Bunlar hayatınızın rutin hareketleri bile olsalar sizin daha dinç ve dinamik olmanızı sağlayacaktır. Erken yaşlanmadan güzel yaş almak sizin de hoşunuza gidecektir. Sağlıklı bir yaşam için sporu hayatınızdan çıkarmayın.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

pendik psikoterapi