Evde Tansiyon Nasıl Düşürülür Yüksek Tansiyona ne iyi gelir, Tansiyonu ne düşürür

07.10.2021
19
 • Evde Tansiyon Nasıl Düşürülür Yüksek Tansiyona ne iyi gelir, Tansiyonu ne düşürür

  Belli bir yaşın üzerindeki kişiler için tansiyon önemli sorunlar arasında. Farkında olmadan yükselen tansiyon kişiyi ciddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Evdeyken tansiyonu düşürmek ise nispeten elimizin altında gerekli malzemeler olduğu taktirde biraz daha kolay. Tansiyon yükseldiğinde eğer kendi başımıza yapabiliyorsak kendimiz, bunun için yeterli kudretimiz yoksa yakınımızda bulunanlar anlatacağımız önerileri yaparak kısa süre tansiyonun yükselişini engelleyebilirler.

  Soğuk Su

  Evdeyken tansiyonu düşürmek denildiğinde ilk uygulanması gereken yöntem soğuk sudur. Bir bezi soğuk su ile ıslatıp ense kökünün üzerine koymak kısa bir zaman içinde tansiyonu düşürecektir. Bununla birlikte eğer ayakta durabiliyorsanız soğuk su yerine ılık su ile bir duş almanız yine tansiyonu düşürecektir.

  Kronik tansiyon hastalarının dikkat etmeleri gereken konu ise tuzdan kesinlikle uzak durmak olacaktır. Aşırı tuz ihtiva eden gıdalar her an için tansiyonun yükselmesine sebep olabilirler. Ayrıca çeşitli tansiyon düşüren besinleri tüketerek de uzun vadede tansiyonun yükselmesine engel olabilirsiniz.

  Bitki Çayları

  Bitkisel yöntemlerle de evdeyken tansiyonu düşürmek mümkün oluyor. Bunlardan akla ilk gelen ise bitki çayları. Nane çayı, kuşburnu çayı ve vişne yaprağı çayı gibi bitkisel çaylar tansiyonun kısa süre içerisinde düşmesine yardımcı olurlar. Siyah çay yerine bu çayları her gün düzenli bir şekilde tüketmek uzun vadede de tansiyon yükselmesine engel olacaktır. Bunların yanında limon ve sarımsağı büyük bir bardak içinde suyla birlikte karıştırarak gün içinde düzenli olarak tüketebilirsiniz.

  Baharatlar

  Çok fazla bilinmemekle birlikte bazı baharatların tansiyon düşürme gibi bir özellikleri bulunmaktadır. Bu baharatları yemeklerinizde tuz yerine kullanırsanız tansiyon yükselmesinden uzak durabilirsiniz. Zerdeçal ve kekik başta olmak üzere diğer baharatları da yemeklerde sıklıkla tüketebilirsiniz Bununla birlikte Chia tohumu da lifli bir besin olması itibariyle tansiyon rahatsızlığı bulunanların düzenli olarak tüketebilecekleri bir baharattır.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi