Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir?

17.10.2021
14
 • Gaz ve şişkinliğe ne iyi gelir?

  İster diyet uygularken ister normal beslenmeye devam ederken karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi de gaz ve şişkinliktir. Nedenleri kolaylıkla teşhis edilebileceği gibi bazı durumlarda neden ortaya çıktıklarını bulmak doktor kontrolünden sonra anlaşılabilmektedir. Bu yazımızda gaz ve şişkinlikten kurtulmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

  Şişkinlik ve gaz oluşmasının nedenleri çoğu zaman kolay şekilde bulunabilir. Genellikle basit nedenlerden oluşan şişkinlikler biraz dikkat ile ortadan kaldırılabilir.

  Hava Yutmak

  Gaz ve şişkinlik durumları her zaman yediklerimizle alakalı olmayabilir. Bazı durumlarda farkında olmadan çok fazla hava yutarız. Bu durum genellikle açık alanda rüzgara maruz kalınca gerçekleşir. Bununla birlikte hızlı ve tempolu şekilde yemek yiyenler de farkında olmadan hızlı nefes alırlar ve bu esnada hava yutabilirler. Ayrıca sigara içenlerde ve pipetle sıvı tüketimi yapanlar da gaz ve şişkinlikten kurtulmak için bunlara dikkat etmeliler.

  Küçük Porsiyonlar Tüketin

  Bir oturuşta tıka basa yemek yemek zorunda olmadığınızı unutmayın. Bu bakımdan yemeklerinizi öğünlere bölebilir ve bu öğünlerde daha küçük porsiyonlar tüketebilirsiniz. Bununla birlikte çok fazla yağlı yiyecek tüketirseniz, yuttuğunuz hava ile bu yağlar mide içerisinde etkileşime girer ve mide içindeki basıncı arttırarak gaz oluşmasına sebebiyet verir.

  Yemekten Sonra Yatmayın

  Burada yatma aslında uyumak değil sadece yatmak. Eğer yemekten sonra yatılırsa ağız yoluyla alınan hava yeniden ağız yoluyla dışarıya verilemiyor ve ince bağırsaklara geçiş yapıyor. Bu da yine karında gaz oluşmasına sebep olmakta. Bu yüzden yemeklerden sonra yemekler hazmedilene kadar oturur pozisyonda olmakta fayda var.

  Yürüyüş Yapmak

  Yemeklerden sonra uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir aktivite olan yürüyüşle yenilen yemeklerin hazmedilmesi çok daha kolay bir hal almakta. Yemek yedikten sonra 2 saat içinde yapılan bir yürüyüş gazın atılmasına yardımcı oluyor.

  Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  pendik psikoterapi